Zaloguj się do panelu EcoFleet

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Wraz z początkiem września nastał gorący okres na rynku mieszkaniowym. Wszystko dlatego, że do dzieła wkraczają studenci szukający dla siebie lokum na kolejny rok akademicki.

Mimo iż liczba studentów z roku na rok systematycznie spada, to 140,5 tys. (dane z roku akademickiego 2015/2016) nadal stanowi ogromną siłę na rynku nieruchomości – szczególnie w większych miastach. Statystyki wskazują, że najwięcej osób szukających mieszkania do wynajęcia znajduje się nigdzie indziej jak oczywiście w Warszawie. We wrześniu żacy ruszają na poszukiwania lokum i w tym okresie nie tylko „pierwszoroczniacy” mogą paść ofiarą oszustów. Pamiętajmy więc, by być ostrożnym i stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Na czym się skupić?

  1. Rzetelny pośrednik – przeglądając ogłoszenia często można trafić na te przygotowane przez pośrednika. Warto wówczas sprawdzić z kim masz do czynienia. Pamiętaj o tym, że Internet jest kopalnią wiedzy, ale jednocześnie nie zapominaj, że nie wszystkie opinie mogą być prawidziwe.
  2. Prowizja – nie daj sobie wmówić, że prowizja powinna być wypłacona pośrednikowi wcześniej, niż po sfinalizowaniu transakcji i podpisaniu umowy. Wiedz też, że pośrednik powinien w międzyczasie pomóc ci przygotować dokumenty i dopilnować poprawności przeprowadzenia formalności.
  3. Umowa najmu – jednym z najważniejszych elementów umowy jest czas jej trwania. Najczęściej stosowanymi praktykami jest zawieranie umów na rok lub 9 miesięcy z miesięcznym lub 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na przyczyny ewentualnego przedterminowego rozwiązania umowy, a także kwestię zwrotu wpłaconej kaucji.
  4. Protokół zdawczo-odbiorczy – jest to popularny załącznik do umowy najmu. Protokół ten to dokument, który w detalach opisuje stan nieruchomości i jej wyposażenia. Pamiętaj – im więcej szczegółów zawiera, tym lepiej!
  5. Wiarygodny najemca – także na rynku nieruchomości znajdą się ludzie, którzy chcą zarobić jak najwięcej – i stosują wówczas pewne „nieczyste” zagrania. Warto więc nie dać się nabrać. Najczęściej osoby takie próbują wynająć mieszkanie, które nawet nie jest ich własnością – dlatego zanim podpiszesz umowę, poproś o okazanie dokumentu tożsamości i aktu notarialnego.
  6. Im więcej, tym taniej – nierzadko chcąc obniżyć koszty utrzymania, studenci decydują się na wynajem lokalu w kilka osób. Należy jednak wtedy mieć świadomość, że jeśli podpis na umowie składa tylko jedna osoba, bierze ona na siebie pełną odpowiedzialność.

Źródło: strefabiznesu.pl

Zapisz się na nasz newsletter

Chcę otrzymywać newsletter z HUNTERS (możesz się wypisać w każdej chwili).

FreshMail.pl