Zadzwoń
|
Halloween październik 31, 2018

Najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie. Mimo że Halloween nie jest świętem urzędowym, cieszy się zaraz po Bożym Narodzeniu największą popularnością. W Polsce z roku na rok również przybywa temu świętu fanów.

 

Halloween obchodzone jest rokrocznie 31 października. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze czy czarne koty.

 

Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Według najpopularniejszej teorii święto to wywodzi się z obchodzonego w północnej Europie święta z okazji końca jesieni, a początku zimy. Był to zarówno czas radowania się zbiorami oraz powrotem bliskich do domów, jak i obawy przed pojawiającym się widmem zimy – czasu zmagań z głodem, chłodem i małą ilością światła słonecznego. W północnej Europie to właśnie zimą i wczesną wiosną umierało najwięcej ludzi. Kapłani celtyccy (drudzi) wierzyli, że tego dnia zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, a duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Ważnym elementem obchodów tego święta było palenie ognisk, które miały za zadanie przyciągnąć duchy dobre, a odegnać duchy złe. Uważa się, że właśnie z potrzeby odganiania złych duchów wywodzi się zwyczaj zakładania masek i przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje.

 

Pierwsza parada z okazji obchodów święta Halloween w Stanach Zjednoczonych odbyła się 31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota. Jej uczestnikami byli mieszkańcy przebrani w kolorowe stroje popularnych postaci. W roku 1937 Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween.

 

Do Polski Halloween trafiło w latach 90 i od tamtego czasu z roku na rok obchodzone jest przez coraz większą rzeszę ludzi. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Wonga Polska, w tym roku w imprezach organizowanych z okazji Halloween zamierza uczestniczyć co czwarty Polak!

 

Życzymy wszystkim udanej zabawy! I pamiętajcie: mamy oko na wszystko!

Do góry