Zadzwoń
|
Bądź bezpieczny nie tylko na wakacjach! sierpień 30, 2019

Wprawdzie wakacje dobiegają już końca, ale dla niektórych jest to okazja, by złapać ostatni oddech przed nowym sezonem. Dla wielu z nas wakacje to jedyny moment w ciągu roku, gdy możemy naprawdę wypocząć. Niezależnie jednak od tego gdzie się wybieramy, musimy pamiętać o tym, by przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa. Bez tego nawet niedaleka podróż może okazać się ryzykowna.

By z wakacji wrócić zdrowi i wypoczęci, warto zawsze mieć z tyłu głowy TRZY podstawowe i jednocześnie najważniejsze zasady.

1. Finanse
Jedziesz za granicę? Upewnij się, że przygotowałeś sobie wystarczające fundusze. Ponadto sprawdź, jaka waluta obowiązuje w kraju, do którego się wybierasz. Z kolei zamiast wymieniać daną kwotę w kantorze, warto wziąć pod uwagę włączenie na swojej karcie płatniczej specjalnej usługi wielowalutowej – dzięki temu pomijasz koszty przewalutowania transakcji kartą.

2. Ubezpieczenie
Rozsądna podróż to taka z ubezpieczeniem. Postaw na polisę turystyczną lub kartę EKUZ – zależnie od tego, gdzie się wybierasz. Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz bez problemu korzystać z opieki medycznej na koszt NFZ w krajach Unii Europejskiej. Karta jest darmowa, a żeby ją otrzymać, wystarczy odwiedzić najbliższy oddział NFZ i złożyć specjalny wniosek. Można to zrobić również drogą mailową lub pocztą.

Polisa z kolei to rozwiązanie idealne dla osób, które poszukują nieco adrenaliny. Lubisz wspinaczkę albo inne ekstremalne przygody? Powinieneś więc mocno pochylić się nad zakupem dodatkowego zabezpieczenia.

3. Lokalne prawo
To, co każdy turysta powinien wiedzieć zanim wyruszy do danego kraju, to to jakie przepisy w nim obowiązują. Przed zakupem wycieczki zapoznaj się z ostrzeżeniami dla podróżujących (w tym celu najlepiej wejść na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych) , a ponadto dowiedz się jak najwięcej informacji nt. zasad panujących na drogach czy związanych chociażby z ubiorem i alkoholem.

Źródło: podroze.se.pl

Do góry