Zadzwoń
|
7 rad dla motocyklistów (z pasażerem) luty 24, 2017

Sezon motocyklowy coraz bliżej. Często zdarza się, że kierowcy jednośladów bagatelizują bezpieczeństwo pasażera. Jak podróżować motocyklem z pasażerem, by zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa? Co ma na nie wpływ? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

 

Jeśli decydujemy się na jazdę bez odzieży ochronnej, ryzykujmy wyłącznie swoim zdrowiem. Pamiętajmy o tym, że to my jesteśmy odpowiedzialni za pasażera na motocyklu – osoba ta siadając na tylnym siedzeniu poniekąd powierza nam swoje życie. Istnieje jednak kilka zasad, których przestrzeganie znacznie wpływa na minimalizowanie ryzyka związanego z drogowymi niebezpieczeństwami.

 

  1. Nie proponuj, ani nie daj się namówić na przejażdżkę bez kasku – nawet przy małej prędkości upadek na asfalt i kontakt nieosłoniętej głowy z nawierzchnią może zakończyć się tragedią.
  2. Staraj się, by Twój pasażer nie podróżował w cudzym kasku – zwykle bowiem kask taki jest niedopasowany, najczęściej niezapięty i podczas wypadku może nie spełnić swoich funkcji ochronnych.
  3. Nie przewoź osób pod wpływem alkoholu lub środków odurzających – używki mogą spowodować, iż pasażer zaśnie podczas podróży i zsunie się z motocyklu w czasie jazdy.
  4. Zawsze dąż do tego, by pasażer miał na sobie odzież ochronną – Ty jesteś ubrany w odzież wysokiej jakości, a Twój pasażer w dresy, a w lato w krótkie spodenki? Nie wspominając o wszelkiego rodzaju sukienkach, czy szpilkach, które są niedopuszczalne. Nie tak to powinno wyglądać! Jeśli często razem podróżujecie, pomyśl o najlepszych zabezpieczeniach dla swojego pasażera. Nie ryzykuj jego zdrowiem.
  5. Zakładaj opaski, fluo-szelki lub kamizelki odblaskowe – mogą wyglądać niepoważnie, ale za to znacznie poprawiają Twoją i pasażera widoczność na drodze. Kosztują niewiele, a mogą przyczynić się do tego, że ominie Cię nieprzyjemna sytuacja. Odblaskuj przykładem!
  6. Kupując kask dla pasażera, rozważ zakup takiego w jaskrawych kolorach – dzięki temu Wasza widoczność na drodze znacznie się poprawi.
  7. Dopilnuj, by pasażer zawsze miał na sobie odpowiednią do temperatury odzież ochronną – inny komplet na chłodne dni i inny na upały. Na rynku znajdziesz sporo produktów dedykowanych na gorące dni – nie pozwól, by Twój pasażer męczył się jazdą, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka.

 

Dostosowanie się do tych kilku zasad wpłynie zdecydowanie na bezpieczeństwo Twoje i Twojego pasażera. Nie zmienia to jednak faktu, że to głównie od Ciebie – Twoich zachowań, decyzji i reakcji – zależy Wasze bezpieczeństwo na drodze.”

Do góry