Zadzwoń
|
7 zasad bezpieczeństwa w mediach społecznościowych marzec 25, 2017

Facebook jest bez wątpienia najpopularniejszym serwisem społecznościowym na świecie. W samej tylko Polsce konto na tym portalu posiada ponad 15 milionów osób. Wielu z nas korzysta z niego codziennie – a wszystko dlatego, że ułatwia on komunikację i wymianę informacji. Powinniśmy jednak pamiętać, by z tego typu serwisów korzystać odpowiedzialnie.

 

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na publikowane przez nas treści, bowiem są one dostępne nie tylko dla nas, ale także dla naszych znajomych, a często też dla osób całkiem nam obcych. Nieuważne korzystanie z serwisu społecznościowego może przysporzyć wielu problemów. Oto kilka zasad, które z pewnością pomogą ich uniknąć:

 

  • Postuj odpowiedzialnie – niezależnie od tego, co umieszczasz w Internecie, powinno to mieć treść nadającą się do pokazania każdemu odbiorcy – nawet wtedy, gdy informacje te są wyłącznie prywatne.
  • Pamiętaj, że reprezentujesz nie tylko siebie – Twoje zachowanie w sieci może odbić się na wizerunku Twojego pracodawcy – warto więc publikować odpowiedzialnie.
  • To co trafia do sieci, już tam pozostanie – raz zamieszczonych w Internecie informacji możesz już nie być w stanie z niego usunąć. Wobec tego jeśli zamierzasz opublikować jakiekolwiek zdjęcie lub film, zastanów się najpierw nad tym dwa razy.
  • Prywatne informacje pozostaw prywatnymi – różnice między „realnym” życiem, a rzeczywistością witualną coraz bardziej się zacierają. Możliwość nawiązania kontaktu poprzez social media jest bardzo ważna – obecnie korzystają z tego nawet firmy rekrutujące pracowników. Pamiętaj jednak, by prywatnych informacji kontaktowych nie oferować nikomu, kogo dobrze nie znasz w „realu”.
  • Nie chwal się podróżą – nigdy nie umieszczaj w sieci informacji, że właśnie znajdujesz się w podróży. To woda na młyn dla złodziei i oszustów – w ten sposób niejako wystawiasz im swój majątek jak na tacy, ponieważ wiedzą, że Twój dom właśnie stoi pusty.
  • Nie odpisuj nieznajomym – serwisy społecznościowe to doskonałe narzędzie dla hakerów próbujących wyłudzić cenne informacje od nieświadomych użytkowników. Jeśli więc otrzymałeś wiadomość od nieznajomego (szczególnie zawierającą link lub załącznik) – najlepiej zwyczajnie ją zignoruj.
  • Nie używaj tego samego hasła do wszystkich kont – posiadanie tego samego loginu i hasła do wszystkich portali jest wygodne – ale na pewno nie jest bezpieczne. Lepiej używać innych loginów i skomplikowanych, oryginalnych haseł do każdego z kont – utrudni to działanie hakerom.

Źródło: ciekawe.org”

Do góry