Zadzwoń
|
Bądź widoczny po zmroku listopad 15, 2021

Jesień i zima to pory roku, podczas których szczególnie warto zadbać o bycie widocznym na drodze – tym bardziej, że nierzadko widoczność tę ograniczają mgły, deszcz i padający śnieg. Poza tym dnie są krótsze, a noce dłuższe niż w pozostałej części roku. Taki półmrok często bywa niebezpieczny.

 

Tym, co niejednokrotnie ratuje zdrowie i życie przechodniów i rowerzystów podczas tych pór roku są… elementy odblaskowe i odpowiednie oświetlenie. To właśnie dzięki nim dostrzeżenie przechadzających się po zmroku osób jest zdecydowanie łatwiejsze. Bycie zauważonym kilka sekund wcześniej na drodze przez kierowcę nadjeżdżającego pojazdu może zadecydować o tym, że nie dojdzie do tragedii. Powinno się o tym pamiętać – tym bardziej, że to na rowerzystach i przechodniach spoczywa obowiązek zadbania o odpowiednią widoczność ich samych.

 

Jeżeli chodzi o rowerzystów, powinni się oni zaopatrzyć w światełka rowerowe – najlepiej frontowe i tylne. I w tym miejscu musimy przypomnieć o oczywistej oczywistości (przez niektórych niestety pomijanej): z przodu zamontować należy światło białe, z tyłu natomiast czerwone. Dlaczego jest to takie istotne? Ponieważ kolor światła wskazuje, w którą stronę się kierujemy.

 

Dobrze byłoby, gdyby zamontowane oświetlenie miało również opcję migania. Pulsującego punktu nie da się bowiem pomylić z lampką czy odblaskiem umiejscowionym na przydrożnym słupku.

 

Choć kamizelka odblaskowa nie należy do najmodniejszych elementów garderoby, z pewnością sprawi, że przechodzień nie pozostanie niezauważony. Jeśli zaś preferujesz coś bardziej „trendy”, możesz też zaopatrzyć się w kurtkę z elementami odblaskowymi – one też świetnie spełnią swą rolę.

 

Nie gorszym pomysłem jest też postawienie na odblaskowe opaski, które automatycznie owijają się  wokół kostki, ramienia lub nadgarstka. Pamiętaj, by umieścić je w najbardziej widocznym dla kierowcy miejscu.

 

Pamiętaj – tutaj nie chodzi o bycie modnym, a o bycie bezpiecznym. Bo co z tego, że założysz elegancki czarny płaszcz, którego pozazdroszczą Ci znajomi, jeśli Twojej osoby ubranej w ten płaszcz nie dostrzeże zbliżający się kierowca samochodu?

Do góry