Zadzwoń
|
Bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły wrzesień 6, 2018

Czasami natłok obowiązków sprawia, że nie jesteśmy w stanie odprowadzić swojego dziecka do szkoły i decydujemy się, by pociecha sama dotarła na lekcje. W takiej sytuacji kluczowa jest ocena, czy nasze dziecko potrafi już właściwie oceniać sytuację na drodze.

 

Przepisy ruchu drogowego kwestię tę przedstawiają w sposób następujący: dziecko do 7. roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat – przy czym przepis ten nie dotyczy strefy zamieszkania. Decydując się na samodzielne wysłanie dziecka powyżej tego wieku do szkoły, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników.

 

Po pierwsze – sami sprawdźmy jak długa i skomplikowana jest trasa; czy występują na niej skrzyżowania i ile ich jest. Zwróćmy również uwagę na przejścia dla pieszych i na to, czy zaopatrzono je w sygnalizację świetlną. Oceńmy, czy wzdłuż całej trasy znajduje się chodnik oraz jak duże jest na niej natężenie ruchu poruszających się pojazdów.

 

Przygotowując dziecko do pokonywania drogi do szkoły w pojedynkę, pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Warto kilkukrotnie wspólnie przejść trasę, którą nasza pociecha niedługo pokonywać będzie codziennie. Podczas takiej wędrówki można zwrócić uwagę na różne miejsca, gdzie konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności.

 

Mniejsze dzieci rodzice czy dziadkowie odprowadzają osobiście – w takich sytuacjach maluchy powinny trzymać opiekuna za rękę i nie powinny iść od strony jezdni. Z kolei wioząc dziecko do szkoły samochodem, bezwzględnie pamiętajmy o obowiązku używania fotelików ochronnych – nawet wtedy, gdy trasa jest krótka i dobrze nam znana.

 

Bezpieczeństwo dziecka z pewnością poprawi element odblaskowy, który może zostać zamontowany chociażby na plecaku czy kurtce. Dzięki temu kierujący pojazdem ma więcej czasu na dostrzeżenie malucha, nawet gdy zaczyna się ściemniać.

 

 

Źródło: gloswielkopolski.pl

Do góry