Zadzwoń
|
Bezpieczeństwo na kolei w 2018 roku marzec 8, 2019

Urząd Transportu Kolejowego udostępnił pierwsze podsumowanie danych dotyczących bezpieczeństwa z 2018 roku.  W raporcie tym można znaleźć m.in. informacje nt. miernika wypadkowości, który od kilku już lat utrzymuje się na niskim poziomie.

 

Miernik wypadkowości to iloraz liczby wypadków na liniach kolejowych i pracy eksploatacyjnej (w mln poc-km). Na poziomie poniżej 3 utrzymuje się on już od 2015 roku. W ubiegłym roku wyniósł natomiast 2,52 co jest wynikiem o 0,04 punktu procentowego lepszym niż w roku 2017. Przedstawione dane nie są jednak ostateczne i mogą ulec jeszcze nieznacznemu obniżeniu.

 

W minionym roku doszło do 639 wypadków na liniach kolejowych i 125 na bocznicach. Wypadków o kategorii A (tj. poważnych) zanotowano 4 – jedno zderzenie z ciężarówką, dwa z samochodami osobowymi oraz potrącenie rowerzystki. Sytuacji, w których pociąg potrącił osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym było 234 – więc aż o 53 więcej niż w roku 2017.

 

Pomimo faktu dużego wzrostu pracy eksploatacyjnej, nieznacznie spadła liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych – takich zdarzeń w 2018 roku naliczono 230 (o 5 mniej niż w 2017). Z kolei liczba wypadków na liniach kolejowych wzrosła o 5, a na bocznicach spadła o 10.

 

Nadal zaś na nieakceptowalnym poziomie znajduje się problem ignorowania i niezatrzymywania się uczestników ruchu drogowego przed sygnałem „stój”.

 

Od kilku już lat Urząd Transportu Kolejowego propaguje ideę kultury bezpieczeństwa, wobec czego wiele sytuacji, które kiedyś nie były raportowane jako zdarzenia kolejowe, teraz zgłaszane są jako incydent. Pozwala to bowiem dokładnie przeanalizować przyczyny zaistniałych sytuacji i wypracować skuteczne metody zapobiegania wypadkom w przyszłości.

 

Pełne sprawozdanie ze stanu bezpieczeństwa opublikowane zostanie do końca sierpnia 2019 roku.

 

 

Źródło: rynek-kolejowy.pl

Do góry