Zadzwoń
|
Bezpieczeństwo na przejeździe kolejowym lipiec 19, 2019

Mimo że media cały czas informują o wypadkach na przejazdach kolejowych, niektórzy ludzie wciąż nierozważnie przejeżdżają przez tory – a to najprostsza droga do tragedii. Jak robić to bezpiecznie?

 

Zarówno piesi, jak i kierowcy powinni pamiętać o tym, że pociągi mają możliwość poruszania się w dowolnym kierunku i o dowolnym czasie. Ponadto, wagony mogą być nie tylko ciągnięte przez lokomotywę, ale też przez nią pchane. Znajomość rozkładu jazdy pociągów nie gwarantuje wobec tego, że w pewnym momencie – nieprzewidzianym zresztą – na przejeździe pojawi się pociąg. Należy mieć zawsze z tyłu głowy fakt, iż pociągi towarowe nie kursują o stałych porach, a rozkłady składów pasażerskich nierzadko ulegają zmianom. Trzeba wziąć też pod uwagę czynnik często występujący w polskich realiach – opóźnienia. Zbliżając się do przejazdu kolejowego, zawsze powinniśmy więc zakładać, że w każdej chwili może się na nim pojawić pociąg.

 

Przekraczanie torów jest bezpieczne wyłącznie w miejscach odpowiednio wyznaczonych – pod warunkiem, że przestrzegamy znaków ostrzegawczych i innych sygnałów umieszczonych przy przejeździe. Często zdarza się, że kierowcy ignorują opadające rogatki i próbują przejechać przez przejazd w ostatnim momencie. Takie działania często okazują się zgubne, a pojazd zostaje uwięziony między rogatkami. W tak krytycznej sytuacji pamiętajmy, że rogatki są skonstruowane w taki sposób, że mają jedno słabe miejsce, tzw. bezpiecznik drąga. Nawet przy niedużym nacisku, rogatka powinna się właśnie w tym miejscu złamać, spaść i umożliwić przekroczenie przejazdu kolejowego. Jeżeli utkniesz na przejeździe, wyłam rogatkę i zjedź z torów – bo najważniejsze jest Twoje życie!

Do góry