Zadzwoń
|
Bezpieczne korzystanie z fajerwerków – 10 rad grudzień 29, 2017

Sylwester już w niedzielę. Większość osób nie wyobraża sobie powitania Nowego Roku bez odpalania fajerwerków. By jednak zabawa ta była przyjemnością, warto pamiętać, aby korzystać z nich w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Przedstawiamy 10 rad, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

  1. Petardy i sztuczne ognie kupuj w sprawdzonych sklepach, unikając ulicznych straganów i bazarów. Jeśli zauważysz, że ktoś sprzedaje fajerwerki dzieciom, natychmiast powiadom Policję o tym procederze. Pozwoli to uchronić najmłodszych przed tragedią.
  2. Sprawdź, czy fajerwerki, które zamierzasz zakupić, posiadają instrukcję obsługi w języku polskim, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy.
  3. Używając petard i fajerwerków, zachowaj szczególną ostrożność. Pamiętaj, by przeczytać instrukcję obsługi. Nie korzystaj ze sztucznych ogni w większych grupach ludzi i w miejscach, w których zabawa taka może spowodować pożar.
  4. Jeśli jesteś amatorem, używaj wyłącznie fajerwerków oznaczonych klasą I i II, bowiem klasa III przeznaczona jest do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.
  5. Sztucznych ogni nie odpalaj z ręki, na balkonach, z okien czy dachów pokrytych papą. Najlepiej robić to na takich powierzchniach jak beton czy asfalt.
  6. Pod żadnym pozorem nie rozbieraj fajerwerków, nie zbliżaj sie do niewybuchów i nie próbuj ich ponownie odpalać, nie stawiaj ich odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie i nie wrzucaj materiałów pirotechnicznych do ognia.
  7. Po odpaleniu sztucznych ogni, oddal się od nich na odległość co najmniej 10 metrów.
  8. Zwróć szczególną uwagę na dzieci. Z fajerwerków i petard mogą korzystać wyłącznie osoby dorosłe.
  9. Pamiętaj, że huk wydawany przez petardy niepokoi zwierzęta, wobec czego postaraj się, by nie były one narażone na odgłosy wybuchów.
  10. Zawsze miej z tyłu głowy, że za nieodpowiednie korzystanie z wyrobów pirotechnicznych grozi kara aresztu, grzywny, a nawet pozbawienia wolności do 2 lat.

Źródło: dziennikzachodni.pl

Do góry