Zadzwoń
|
Bezpieczne poruszanie się po autostradach i ekspresówkach wrzesień 13, 2018

Dróg ekspresowych i autostrad z roku na rok jest w naszym kraju coraz więcej. I choć na co dzień ten rodzaj dróg jest uznawany za całkiem bezpieczny, to w Polsce liczba wypadków na drogach szybkiego ruchu regularnie wzrasta. W samym 2017 roku zginęło w nich 70 osób.

 

Warto zaznaczyć, że poziom kultury jazdy systematycznie rośnie, ale wciąż pozostaje kilka kwestii, które wymagają poprawy. Jazda po autostradzie bowiem różni się znacznie od jazdy po mieście. Jakich zasad należy przestrzegać na takich drogach?

 

Po pierwsze: zachowaj odstęp. Jadąc z prędkością 140 km/h, samochód w ciągu jednej sekundy pokonuje ok. 40 metrów. Dlatego też należy unikać sytuacji, w których konieczne byłoby nagłe hamowanie, a ponadto trzeba zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego nas pojazdu. Warto zastosować zasadę dwóch sekund – tj. obrać sobie za punkt orientacyjny przykładowo znak drogowy, po czym gdy samochód jadący przed nami minie go, odliczyć dwie sekundy. Jeśli miniesz ten sam znak przed skończeniem odliczania, oznacza to, że odległość między pojazdami jest zbyt mała.

 

Po drugie: wyprzedzaj prawidłowo. Prawidłowe sygnalizowanie zamiaru wyprzedzania ma ogromny wpływ na zachowanie bezpieczeństwa na autostradzie. Kierunkowskazy odgrywają ważną rolę szczególnie w przypadku tzw. martwych punktów, tj. sytuacji, gdy w lusterku nie dostrzegasz pojazdów znajdujących się za Tobą. Jeżeli w takim przypadku zmienisz pas, możesz łatwo spowodować wypadek. Dlatego też staranne sygnalizowanie wykonania manewru wyprzedzania minimalizuje ryzyko kolizji.

 

Ważne jest też, byś czasami dał się wyprzedzić. To przecież żadna ujma, a kiedy to Ty jesteś wyprzedzany przez inny pojazd, masz obowiązek umożliwić mu bezpieczne wykonanie manewru – nie wolno Ci w tym czasie i bezpośrednio po nim zwiększać prędkości. Pamiętaj też o tym, że natarczywa jazda lewym pasem jest wykroczeniem – szczególnie w przypadku, gdy poruszasz się z prędkością poniżej dozwolonej. W takim przypadku utrudniasz bowiem innym kierowcom prawidłowe wykonanie manewru wyprzedzania.

 

Zadbaj o kamizelkę i trójkąt. Trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu i należy go zawsze mieć w bagażniku. Warto jednak zaopatrzyć się również w kamizelkę odblaskową. Pozwoli ona zwiększyć Twoją widoczność na drodze, gdy zatrzymasz się na pasie awaryjnym i ustawiać będziesz trójkąt za pojazdem. Przypominamy, że samochód w takich sytuacjach bezpieczniej opuszczać drzwiami pasażera, a na pomoc kierowca i pasażerowie powinni czekać za barierkami.

 

 

Źródło: dziennikwschodni.pl

Do góry