Zadzwoń
|
Co czwarty fotelik i rowerek ma wady czerwiec 15, 2020

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował, iż w jednym na cztery sprawdzone rowerki i foteliki dziecięce odnaleziono wady. W związku z tym doradza on klientom, by podczas zakupu takiego sprzętu dokładnie sprawdzali towar.

Kontrolę rowerków dziecięcych i fotelików rowerowych przeprowadzono w III kwartale 2019 roku. Sprawdzono 239 partii produktów – 168 rowerów i 71 fotelików. Zakwestionowano 63 z nich, tj. 46 rowerków i 17 fotelików. Choć nadal jest to ok. 26%, wynik jest lepszy niż trzy lata wcześniej, gdy wadliwa była aż jedna trzecia skontrolowanej partii.

Co więcej, według UOKiK w przypadku 14 zakwestionowanych partii produktów udokumentowane wady mogły mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ich użytkowników. Najczęściej pojawiającym się błędem było zastosowanie zacisków jako regulacji wysokości siodełka – to mogło powodować zbyt łatwą samodzielną regulację przez dziecko.

Niektóre z rowerków nie miały pełnej osłony łańcucha. Zdarzało się także, że w fotelikach brakowało uprzęży utrzymującej dziecko w bezpiecznej pozycji czy posiadały niewystarczające mocowanie do roweru.

Nieprawidłowości stwierdzono u 27 przedsiębiorców, czyli u prawie jednej trzeciej, których poddano kontroli. Cieszyć może fakt, że partie z wadami konstrukcyjnymi wycofano ze sprzedaży. Wielu z przedsiębiorców już w trakcie kontroli usunęło stwierdzone wady.

UOKIK radzi, by przed zakupem rowerka lub fotelika rodzice dokładnie sprawdzali towar – wówczas można być pewnym, że bezpieczeństwu dziecka nic nie zagraża.

Źródło: PAP

Do góry