Zadzwoń
|
Dla rowerzystów rad kilka maj 17, 2016

Sezon rowerowy ruszył pełną parą, dlatego też warto przypomnieć pasjonatom tego sposobu poruszania się jak ważne jest bezpieczeństwo podczas jazdy. Jako że posiadamy własny amatorski team rowerowy – Hunters Team MTB – spróbujemy udzielić cyklistom kilku rad.

 Mimo iż posiadanie kasku jest obowiązkowe tylko podczas imprez, rowerzyści nie powinni rezygnować z niego także poza zawodami – często to właśnie on może uratować ich zdrowie lub życie. Jest to bez wątpienia najcenniejsza część garderoby.

W czasach wszechobecnych telefonów komórkowych cykliści muszą też pamiętać o tym, by nie używać ich w trakcie jazdy. Nie tylko dekoncentruje on rowerzystę, ale może także doprowadzić do zaburzenia jego równowagi. Inaczej sprawa ma się, gdy rozmowa jest toczona za pośrednictwem słuchawek z wbudowanym mikrofonem – wówczas nie jest to zagrożeniem.

Niezwykle przydatnymi i zwiększającymi bezpieczeństwo atrybutami są elementy odblaskowe. Czynią one kierujących rowerami o wiele bardziej widocznymi na drodze, przez co powinny być obligatoryjną częścią zestawu każdego rowerzysty.

Na ogół korzystający z rowerów zobowiązani są poruszać się po drogach dla nich przeznaczonych bądź specjalnie wydzielonych pasach ruchu, aczkolwiek istnieją wyjątki; niekiedy można jeździć chodnikiem – szczególnie, gdy zaistnieją niesprzyjające warunki atmosferyczne, nie ma wydzielonej drogi dla rowerów lub rowerzysta ma pod swoją opieką osobę do lat 10 poruszającą się jednośladem.

Na koniec przypomnijmy, bo nierzadko zdarza się, że rowerzyści o tym zapominają – każdy cyklista zobligowany jest do przestrzegania przepisów kodeksu drogowego. Nie można bowiem poruszać się rowerem jak się żywnie podoba.

Bezpieczeństwo na rowerze – Twoje i innych – jest priorytetem!

Do góry