Zadzwoń
|
Dlaczego warto odwiedzić Grodzisk? Cz. 1 marzec 24, 2017

XI Hunters Grodziski Półmaraton „Słowaka” to nie tylko świetna okazja do tego, by sprawdzić siebie, ale także do tego, by nieco bliżej poznać miasto, w którym ów maraton będzie rozgrywany. Grodzisk Wielkopolski to bowiem miejsce pełne zieleni, atrakcji i zabytków!

Miasto to położone jest w województwie wielkopolskim i posiada ponad 14 tysięcy mieszkańców – z pewnością nie można go więc nazwać metropolią. Jest to jednak jeden z jego atutów!

Pisząc o atrakcjach, przede wszystkim należy zacząć od faktu, iż Grodzisk leży nad Letnicą – niezwykle urokliwą, choć niewielką rzeczką, zwaną również Rowem Grodziskim. Jest to idealne miejsce nie tylko do odpoczynku, ale także porannej rozgrzewki – nie ma chyba nic lepszego niż rzeźki trening nad wodą (tym bardziej w czerwcu)!

Wartym odwiedzenia miejscem jest również Stary Rynek z zabytkową studzienką, której drewniana obudowa pochodzi z końcówki XIX wieku. Jest ona pozostałością po rozlewni wody, która niegdyś sławiła Grodzisk. Dba o nią miasto, przez co cały czas jest w doskonałym stanie i cieszy oko każdego przybywającego w to miejsce turysty.

Grodzisk Wielkopolski przez wieki był miastem z tradycjami młynarskimi. Z tego też względu warto na własne oczy ujrzeć wiatrak „Tomasz”, zbudowany w 1766 roku. Został on rozebrany i w 2011 roku ponownie wzniesiony zgodnie z tradycją budowy takich konstrukcji. Obecnie znajduje się w Centrum Ekologiczno-Edukacyjnym „Pod Chmurką”.

Kolejnym zabytkiem godnym uwagi jest Pałacyk Andrzejewskich pochodzący z 1900 roku. Wówczas grodziski przedsiębiorca budowlany zaprojektował i zbudował dla siebie i swojej rodziny eklektyczną kamienicę, która po dziś dzień pozostaje jednym z najładniejszych obiektów architektonicznych Grodziska. Charakterystycznymi dla tego budynku elementami są znajdująca się w narożniku domu wieża nakryta hełmem z wiatrowskazem oraz żaglowiec, widniejący w elewacji północnej ściany. Kamienica ta znajduje się na rogu ulic Kolejowej i Półwiejskiej.

Już niedługo pojawi się kolejny artykuł dotyczący atrakcji Grodziska Wielkopolskiego – gospodarza Półmaratonu „Słowaka”. Czerwiec zbliża się wielkimi krokami! Już nie możemy się doczekać, bo Grodzisk to także miasto Hunters!”

Do góry