Zadzwoń
|
Dlaczego warto odwiedzić Grodzisk? Cz. 1 marzec 24, 2017

XI Hunters Grodziski Półmaraton „Słowaka” to nie tylko świetna okazja do tego, by sprawdzić siebie, ale także do tego, by nieco bliżej poznać miasto, w którym ów maraton będzie rozgrywany. Grodzisk Wielkopolski to bowiem miejsce pełne zieleni, atrakcji i zabytków!

Miasto to położone jest w województwie wielkopolskim i posiada ponad 14 tysięcy mieszkańców – z pewnością nie można go więc nazwać metropolią. Jest to jednak jeden z jego atutów!

Pisząc o atrakcjach, przede wszystkim należy zacząć od faktu, iż Grodzisk leży nad Letnicą – niezwykle urokliwą, choć niewielką rzeczką, zwaną również Rowem Grodziskim. Jest to idealne miejsce nie tylko do odpoczynku, ale także porannej rozgrzewki – nie ma chyba nic lepszego niż rzeźki trening nad wodą (tym bardziej w czerwcu)!

Wartym odwiedzenia miejscem jest również Stary Rynek z zabytkową studzienką, której drewniana obudowa pochodzi z końcówki XIX wieku. Jest ona pozostałością po rozlewni wody, która niegdyś sławiła Grodzisk. Dba o nią miasto, przez co cały czas jest w doskonałym stanie i cieszy oko każdego przybywającego w to miejsce turysty.

Grodzisk Wielkopolski przez wieki był miastem z tradycjami młynarskimi. Z tego też względu warto na własne oczy ujrzeć wiatrak „Tomasz”, zbudowany w 1766 roku. Został on rozebrany i w 2011 roku ponownie wzniesiony zgodnie z tradycją budowy takich konstrukcji. Obecnie znajduje się w Centrum Ekologiczno-Edukacyjnym „Pod Chmurką”.

Kolejnym zabytkiem godnym uwagi jest Pałacyk Andrzejewskich pochodzący z 1900 roku. Wówczas grodziski przedsiębiorca budowlany zaprojektował i zbudował dla siebie i swojej rodziny eklektyczną kamienicę, która po dziś dzień pozostaje jednym z najładniejszych obiektów architektonicznych Grodziska. Charakterystycznymi dla tego budynku elementami są znajdująca się w narożniku domu wieża nakryta hełmem z wiatrowskazem oraz żaglowiec, widniejący w elewacji północnej ściany. Kamienica ta znajduje się na rogu ulic Kolejowej i Półwiejskiej.

Już niedługo pojawi się kolejny artykuł dotyczący atrakcji Grodziska Wielkopolskiego – gospodarza Półmaratonu „Słowaka”. Czerwiec zbliża się wielkimi krokami! Już nie możemy się doczekać, bo Grodzisk to także miasto Hunters!”

Do góry

Zapisz się do newslettera HUNTERS

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach marketingowych przez firmę HUNTERS sp. z o.o. (mogę wypisać się w każdej chwili).