Zadzwoń
|
Dlaczego warto odwiedzić Grodzisk? Cz. 2 maj 10, 2017

W poprzednim artykule udało się nam przybliżyć nieco kilka turystycznych atrakcji Grodziska. W tym tekście kontynuujemy temat, aby niezdecydowanych nakłonić do odwiedzenia tego pięknego, wielkopolskiego miasta.

 

Miejscem, do którego z pewnością powinniśmy się udać po przybyciu do Grodziska jest Muzeum Ziemi Grodziskiej. Zlokalizowane jest ono w budynku Dworu Łubieńskich, a jego historia sięga 1937 roku. Niestety, zgromadzone wówczas eksponaty nie przetrwały II wojny światowej. Muzem swoją działalność wznowiło w 1967 roku, a obecnie można tutaj podziwiać zbiory w głównej mierze przybliżające historię miasta i regionu.

 

Tuż obok muzeum leży zabytkowy Park Miejski, zajmujący aktualnie około 9 ha. Założony on został w II połowie XIX wieku najprawdopodobniej na terenach wcześniejszych ogrodów zamkowych. Park ma spore znaczenie ekologiczne, bowiem jest jedyną tak znaczną strefą roślinności wysokiej na terenie Grodziska. Podziwiać tam możemy m.in. rzeźbę ogrodową w postaci rycerza.

 

Przejść obojętnie nie powinniśmy także obok drewnianego kościoła pw. Św. Ducha z 1663 roku. Był on wielokrotnie remontowany i restaurowany, a w jego wnętrzu znajdziemy rokokową polichromię, główny ołtarz z czasów budowy kościoła oraz wiele rzeźb i obrazów z XVII i XVIII wieku.

 

Z pewnością warto się również zaznajomić z najwybitniejszym chyba dziełem włoskiego architekta Krzysztofa Bonatury Starszego – kościołem pw. Św. Jadwigi. Włoch dokonał przebudowy gotyckiego budynku z XV wieku. Najbardziej oryginalnym elementem świątyni jest kopuła na wyniosłym ośmiobocznym bębnie nad prezbiterium – zupełnie unikatowe rozwiązanie w polskich realiach. Ten wyjątkowy budynek cieszy oko zarówno doskonałymi proporcjami, jak i ponadprzeciętnymi walorami artystycznymi.

 

Grodziski Półmaraton „Słowaka” wystartuje za nieco ponad miesiąc. Mamy nadzieję, że ten czas wystarczy niezdecydowanym na podjęcie decyzji o odwiedzeniu miasta-gospodarza biegu.”

Do góry