Zadzwoń
|
Dług publiczny kolosalnie w górę styczeń 22, 2021

Deficyty finansów publicznych europejskich państw są już znane – do wiadomości podał je w czwartek (21.01 br) Eurostat. Okazuje się, że Polska jest rekordowo zadłużona – nawet bardziej niż nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy.

 

Jak się okazało, pandemii niemal nie odczuły takie kraje jak Szwecja czy Irlandia. W Polsce natomiast sytuacja ta ma się zgoła inaczej – w skali roku nasz dług publiczny wzrósł aż o 252 mld złotych. Należy wspomnieć, że sięgnął on już w sumie poziomu 1307 mld złotych, czyli do 56,7% produktu krajowego brutto.

 

Warto zauważyć, że dług publiczny Polski w relacji do PKB wzrósł w skali roku aż o 9,7 punktu procentowego. Wychodzi więc na to, że tylko okres gierkowski – czyli rok 1980 – był dla gospodarki naszego kraju większą katastrofą.

 

Dane są z pewnością niepokojące, ale trzeba podkreślić, że w czasie pandemii większość europejskich państw sięgała po pożyczki. Biorąc pod uwagę fakt, że unijna średnia sięgnęła poziomu 10,6 punktu procentowego, Polska uplasowała się nawet poniżej unijnego trendu.

 

Na 29 sklasyfikowanych państw, nasz kraj znalazł się na 14. miejscu. Mniej swoich rodaków zadłużyły chociażby takie państwa jak Węgry czy Czechy. Najgorzej z kolei mają się Cypr, Włochy i Grecja. Jak się więc okazuje, największe gospodarki kryzys pandemiczny leczyły zastrzykami pożyczonych pieniędzy, a zadłużenie wzrastało w tempie wcześniej rzadko spotykanym.

 

 

Źródło: businessinsider.pl

Do góry