Zadzwoń
|
Do Półmaratonu Grodziskiego trenuj bezpiecznie! luty 27, 2017

Każdy, kto złapie bakcyla biegania ma z tyłu głowy udział w zawodach, chociażby po to, by sprawdzić się z innymi. Do tego potrzebny jest regularny trening. Kondycję buduje się powoli, dlatego w treningu tak ważna jest dyscyplina i samozaparcie. Zdarzają się dni, w których woli walki jest niewiele, ale to właśnie wtedy trzeba sobie powiedzieć: „ Nie, nie poddam się!”. To faktycznie działa. Jesteś przecież tak silna/silny jak w swoim najsłabszym dniu.

Skoro Twoim celem są zawody (np. półmaraton), musisz je rozpocząć już teraz, w okresie zimowym, by Twój szczyt przypadł w tych miesiącach, w których odbywają się biegi (niektóre zaczynają się dość wcześnie, bo pod koniec marca). Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie podczas odbywania treningów. Na co więc zwrócić uwagę? Poniżej garść porad, które pomogą w bezpiecznym przygotowaniu się do zawodów:

 

  1. Odpowiedni strój nie tylko sprawi, że uzyskamy komfort termiczny ale również zwiększy naszą widoczność po zmroku. W tej chwili producenci odzieży oferują odzież, która posiada wszyte elementy odblaskowe. Jej kolorystyka również pomaga w byciu widocznym. Starajmy się unikać ubierania w stroje ciemne, a jeśli nie posiadamy innych, zaopatrzmy się w elementy odblaskowe (np. opaski lub kamizelki odblaskowe).
  2. Oprócz odblasków, dobrze jest mieć dodatkowe źródło światła. Możliwości jest kilka – opaski na ramię, na pas oraz latarki czołowe. Takie rozwiązanie nie tylko zwiększa naszą widoczność, ale również pozwala unikać niebezpiecznych przeszkód. Dzięki temu również stajemy się widoczni z dalszego dystansu. Jest to również doskonałe narzędzie do przywołania pomocy w razie gdybyśmy jej potrzebowali.
  3. Trasa treningu – starajmy się tak dobrać trasę biegu, by była możliwie bezpieczna. Nie każdy mieszka w pobliżu przystosowanych terenów rekreacyjnych, jednakże bieganie poboczem drogi należy do najmniej bezpiecznych miejsc. Nawet jeśli uzbroimy się w odpowiednie oświetlenie oraz elementy odblaskowe, pojazdy i tak będą musiały nas wyminąć. Po zmroku, w trudnych warunkach pogodowych taki manewr może być niebezpieczny. Może zatem lepiej znaleźć miejsce, w którym nasz trening nie będzie tak ekstremalny?
  4. Informujmy najbliższych o treningu – planując trening warto zostawić taką informację dla najbliższych, o której godzinie nas nie będzie, gdzie w tym czasie będziemy oraz ile czasu może nam zająć trening. Dzięki temu w razie, gdybyśmy nie wrócili o czasie, nasi najbliżsi będą wiedzieli gdzie mniej więcej jesteśmy. Nikt nie jest w stanie przewidzieć wypadków losowych – zasłabnięcie, kontuzja, uraz, wypadek. Dzięki udostępnieniu tych informacji możemy zmniejszyć jednak ryzyko zaginięcia.
  5. W dzisiejszych czasach śledzenie aktywności jest już niemal codziennością. Dzięki urządzeniom typu „smart” można nie tylko rejestrować nasz trening, ale również w razie czego można wskazać dokładną lokalizację, w której się znajdujemy. Jest to istotne, gdy wybieramy dłuższe treningi poza standardowymi miejscami np. w lesie.
  6. Mierzmy siły na zamiary – z jednej strony progres jest wtedy, gdy przekraczamy nasze granice, ale nie może to być okupione ryzykiem poważnych urazów zdrowotnych. Do każdej poważniejszej aktywności fizycznej warto mieć wsparcie lekarza, fizjoterapeuty czy dietetyka. Trening to obciążenie dla organizmu. Podczas treningu mocniej pracuje serce, stawy, mięśnie. Organizm potrzebuje więcej energii, nawodnienia, minerałów. Zwiększa się również spalanie kalorii. Warunki atmosferyczne również stanowią wyzwanie – chłód, brak słońca, wilgoć, śnieg potrafią zwiększyć ryzyko urazów i kontuzji. Warto więc zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych sportowców, którzy chętnie dzielą się dobrymi radami.

Do góry