Zadzwoń
|
Dostałeś SMS o tej treści? Nie oddzwaniaj! listopad 10, 2017

„Już jestem! Numer podany jako nadawca SMSa skończył rozmawiać. Możesz oddzwonić. Wiadomość jest bezpłatna, wysłana przez Operatora” – jeśli dostałeś SMS o tej treści, nie oddzwaniaj! Jest to bowiem nowy sposób na zarabianie pieniędzy przez oszustów.

Treść SMS-a jest niezwykle podobna do tych, które rzeczywiście wysyłają operatorzy. W sieci Plus brzmią one na przykład: „Nadawca SMSa próbował się z Tobą połączyć 1 raz(y). Ostatnio 24.10.17/16:58. Jeśli nie chcesz takich powiadomień, wyślij N na numer 8023”. Jest jednak jedna drobna różnica, a mianowicie ten wysłany przez oszusta rozpoczyna się od +53. Niestety, jest to numer kierunkowy na Kubę – i według cennika większości operatorów ostatnia strefa połączeń międzynarodowych. Koszt połączenia to w tym przypadku nawet 13 zł netto za minutę!

Na tym właśnie najpewniej zarabiają oszuści, którzy otrzymują wynagrodzenie za każdą minutę połączenia. Warto zaznaczyć, iż żyjemy w czasach wszechobecnej elektroniki, SMS-ów, MMS-ów i e-maili. W związku z tym zwiększa się również liczba cyberoszustów, którzy polują na niczego nieświadomych użytkowników Internetu czy smartfonów. Należy więc zawsze trzymać rękę na pulsie – tak, by nie wpaść w sidła oszustów czy hakerów i srogo za to zapłacić.

Do góry