Zadzwoń
|
Drony w kopalniach październik 16, 2019

Możliwe, że w przemyśle kopalnianym już niedługo nastąpi przełom jeśli chodzi o dbanie o bezpieczeństwo górników. KGHM jest właśnie w trakcie testowania dronów w podziemnych korytarzach. Istnieje spora szansa, że już niebawem wejdą one do powszechnego użytku.

 

Drony te służą przede wszystkim do prewencji. Są niewielkie, wyposażone w kamery i rozmaite czujniki – z tego też względu doskonale nadają się do badania niedostępnych części kopalnianych korytarzy, skontrolowania stanu działających urządzeń czy szczelności instalacji.

 

Póki co, dron znajduje się w fazie testów, jednakże jak przyznaje prezes zarządu KGHM Marcin Chludziński, wypadają one bardzo korzystanie i drony już niedługo zostaną wprowadzone do normalnego użytku. KGHM planuje wykorzystywać je zarówno pod ziemią, jak i nad nią.

 

Do jego głównych zadań należeć będą: inspekcja instalacji nadziemnych (np. rur, które służą do odprowadzania wód kopalnianych), kontrola wnętrza pieca hutniczego czy rurociągów przemysłowych.

 

Najbardziej prawdopodobny jest scenariusz, iż drony do powszechnego użytku wejdą wraz z nowym rokiem. Dzięki nim będzie można łatwiej i szybciej udzielić pomocy górnikom w przypadku gdyby pod ziemią doszło do jakiegoś nieszczęśliwego wydarzenia. Jeżeli założenia te się sprawdzą, będzie można mówić o prawdziwym przełomie w kwestii poprawy bezpieczeństwa w kopalniach. Mamy nadzieję, że tak właśnie się stanie.

 

Źródło: gazetawroclawska.pl

Do góry