Zadzwoń
|
Dziecko w domu – na pewno bezpieczne? czerwiec 1, 2017

Dzień Dziecka do doskonała okazja, by poruszyć temat bezpieczeństwa naszych pociech. Każdy rodzic wie, że aby upilnować malucha i uchronić go przed tarapatami, trzeba mieć oczy dookoła głowy. Nawet w teoretycznie niegroźnym domu.

Dlaczego teoretycznie? Ponieważ także w mieszkaniu łatwo o nieszczęście. Zagrożenia tam czyhające często są bagatelizowane. Rodzice sądzą, że w domu dziecko jest całkowicie bezpieczne – nic bardziej mylnego. Nawet tam zarówno mama, jak i tata powinni mieć się na baczności.

Jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z udziałem dzieci w naszym własnym mieszkaniu? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że zasady bezpieczeństwa dotyczą nie tylko tych samodzielnie poruszających się maluchów, które rozpiera energia, ale także nieraczkujących jeszcze niemowlaków. Nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że brzdąc spokojnie śpi, nie możemy zostawić go w miejscu, z którego może spaść. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, spuszczenie dziecka z oczu dosłownie na kilka sekund, by stała mu się krzywda.

Gdy maluch zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki, a jego ciekawość sprawia, że zagląda w każdy kąt, powinniśmy pomyśleć o nałożeniu specjalnych nakładek ochronnych na meble, które ochronią głowę dziecka przez urazami. Podobnie należy postąpić z szafkami i szufladami – zabezpieczyć je specjalnymi zamknięciami, które pomogą uniknąć naszemu potomkowi przycięcia palców.

Tak samo sprawa ma się z gniazdkami elektrycznymi i urządzeniami podłączonymi do prądu. Małemu dziecku brakuje jeszcze wyobraźni, dlatego też nie możemy się dziwić, gdy postanowi włożyć paluszek lub kredkę w ścianę, która ma aż dwie dziurki – a wówczas nieszczęście gotowe. Cena specjalnych zatyczek do gniazdek jest naprawdę niewielka w porównaniu do bezpieczeństwa jakie zapewniają.

Pamiętaj, że telewizor bardzo często budzi w naszych pociechach ogromne zainteresowanie. Ustaw go więc tak, by znalazł się poza zasięgiem malucha. W ten sposób unikniesz ryzyka związanego z obaleniem się telewizora, gdy dziecko postanowi uderzyć rączką w ekran.

Zwrócić uwagę trzeba również na inne przedmioty, które stanowić mogą swojego rodzaju zagrożenie dla naszego potomka. Najlepiej usunąć niestabilne, ciężkie i szklane przedmioty z mieszkania lub chociaż przesunąć je w trudno dostępne dla dziecka miejsce. Uważać należy także na naczynia z gorącymi napojami – wystarczy jeden szybki ruch ręką pociechy i stanie się tragedia. Dlatego naczynia takie pozostawiajmy poza zasięgiem dzieci.

Do podstawowych zasad bezpieczeństwa zaliczyć musimy też uniemożliwienie dziecku dostępu do okien, balkonu czy schodów – szczególnie w sytuacji, gdy w pobliżu nie ma osoby dorosłej. Ponadto, przechowujmy wszelkie środki chemiczne, leki czy małe przedmioty poza ich zasięgiem. Tak samo należałoby postąpić z roślinami.

Wierzymy, że każdy rodzic starannie czuwa nad bezpieczeństwem swojego dziecka i jest jego najlepszym ochroniarzem. Drodzy rodzice, przekażcie od nas swoim pociechom najlepsze życzenia!

Do góry