Zadzwoń
|
Dzień Bezpiecznego Komputera, czyli jak chronić się przed internetowymi zagrożeniami październik 12, 2016

Popularyzacja wiedzy na temat bezpieczeństwa informatycznego oraz sposobów zapobiegania zagrożeniom pochodzącym z sieci – taki cel przyświeca obchodzonemu rokrocznie 12 października Dniu Bezpiecznego Komputera.

 

Nie można wręcz nie skorzystać z tej doskonałej okazji, by przybliżyć nieco zagrożenia czyhające na nas w Internecie. Ci, którzy nie trzymają ręki na pulsie, są łatwą ofiarą dla cyberprzestępców stosujących coraz to nowsze i sprytniejsze metody ataku, dlatego też warto wiedzieć na co zwracać szczególną uwagę. Oto najczęstsze zagrożenia, na które możemy natknąć się surfując w Internecie:

Wirusy w serwisach społecznościowych

Większość ataków cyberprzestępcy skupiają na Facebooku i Twitterze. Rozmiar pierwszego z serwisów oraz jego duża liczba połączeń z aplikacjami i zewnętrznymi portalami sprawiają, że często natknąć można się na błędy w zabezpieczeniach. Najlepiej unikać wchodzenia w linki prowadzące do stron, które nie są nam znane. Z kolei w przypadku drugiego serwisu, wielokrotnie wykorzystywane są ataki typu XSS, które polegają na dołączeniu do strony niechcianego kodu na skutek błędu w filtrowaniu wprowadzanych treści.

Phishing

Jest to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia potrzebnych informacji (np. danych logowania czy szczegółów karty kredytowej), bądź też nakłonienia ofiary do wykonania określonych czynności. W takich przypadkach trzeba pamiętać, że serwisy zazwyczaj nie wysyłają wiadomości e-mail z prośbą o odwiedzenie i zalogowanie się na stronie – e-mail o takiej treści powinien wzbudzić naszą czujność. Wówczas najlepiej potwierdzić autentyczność wiadomości poprzez kontakt z administracją serwisu.

Złośliwe oprogramowanie

Oprogramowanie takowe ma na celu szpiegowanie i wykradanie haseł do serwisu bankowego czy też innych ważnych portali. Może to być efektem jednego nierozważnego kliknięcia w link. W takich sytuacjach bardzo przydatne okazuje się posiadanie programu antywirusowego, który na bieżąco monitoruje zagrożenia pochodzące z sieci. Natychmiast informuje on nas o tym, że witryna może być zainfekowana złośliwym oprogramowaniem – wówczas najlepiej jak najszybciej zamknąć stronę.

 

Na koniec warto dodać, że jeśli chodzi o sferę biznesową, to tylko w 2015 r. 89% firm na świecie padło ofiarami skutecznych ataków, które kosztowały je średnio 3,79 mln dolarów. Należy więc pamiętać, że korzystając z Internetu z tyłu głowy zawsze musimy mieć najważniejszą zasadę – zachowanie zdrowego rozsądku.

Do góry