Zadzwoń
|
Dzwoni nieznany numer? Uważaj! styczeń 4, 2018

Dzwoni do Ciebie nieznany numer rozpoczynający się od prefiksów +53; +243; +225; +232; +226; +54 lub posiadający 10 cyfr? Nie oddzwaniaj, bowiem to nowy sposób oszustów na zarabianie pieniędzy!

Mechanizm tego procederu jest prosty. Dzwoni do nas nieznany numer, odbieramy – stwierdzamy wówczas, że to „głuchy telefon”. Im dłużej czekamy na to, aż ktoś się odezwie, tym więcej zapłacimy za połączenie. Mało tego – niekiedy automat emituje dźwięk zakończonego połączenia, oszukując rozmówcę – wszystko dlatego, że połączenie trwa do momentu, kiedy naciśniemy czerwoną słuchawkę. By paść ofiarą oszustów i srogo za to zapłacić, wystarczy odebrać telefon lub oddzwonić. Nigdy natomiast po drugiej stronie nie usłyszmy głosu drugiego człowieka, ponieważ wszystko obsługiwane jest przez automaty.

Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega, że tzw. „głuche telefony” pojawiają się najczęściej w godzinach wieczornych lub nocnych i trwają bardzo krotko. Oszuści liczą na oddzwonienie z samego rana, które wygeneruje wysoką opłatę za połączenie. Warto wobec tego być bardzo rozważnym i uważnym, a ponadto – jak sugeruje UKE – sprawdzić listę numerów premium o podwyższonej opłacie.

Do góry