Zadzwoń
|
E-dowód osobisty już od marca luty 14, 2019

Bezpieczna komunikacja elektroniczna z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi oraz szybsze odprawy na lotniskach – oto niektóre z usprawnień, które niesie za sobą wprowadzenie e-dowodu osobistego. A stanie się to już 4 marca br.

 

Nowy dowód osobisty będzie bardzo podobny do dotychczasowego, ale wzbogacony zostanie w elektroniczny chip, znany m.in. z kart kredytowych. W chipie tym znajdą się zapisane w wersji elektronicznej informacje z dowodu, a na samym plastiku umieszczony zostanie specjalny numer CAN, który pomoże w zabezpieczeniu dokumentu. E-dowód otrzyma każda osoba, która złoży wniosek o wydanie nowego dowodu.

 

Dopiero co zakończyły się testy e-dowodu w 42 miejscowościach. Ministerstwo Cyfryzacji jest pewne sukcesu, ale niektórzy eksperci mają wątpliwości co do bezpieczeństwa nowego cyfrowego dokumentu. Twierdzą, że w testach brało udział zaledwie kilkadziesiąt urzędów, a co za tym idzie – obciążenie systemu było niewielkie. Nie są pewni, czy wszystko będzie działało bez zarzutu podczas normalnej pracy.

 

Jednocześnie eksperci przyznają, że sam dowód – rozumiany jako blankiet i chip – jest bezpieczny i posiada wszelkie niezbędne certyfikaty. Nie są jednak pewni bezpieczeństwa i niezawodności otoczenia informatycznego, w którym e-dowód miałby funkcjonować. Dostawców aplikacji do łączenia się z e-dowodem będzie naprawdę wielu i póki co nie ma gwarancji, że będą one bezpieczne. Jak twierdzą eksperci – do dziś nie przeprowadzono kompleksowych testów.

 

Resort cyfryzacji przyznaje z kolei, że sprawdzian przebiegł pomyślnie. Wydawanie nowych dowodów przebiega bardzo podobnie do wydawania starych – różni się m.in. tym, że wnioskodawcy proszeni są o nadanie kodu PIN.

 

E-dowody otrzymają osoby, którym kończy się termin ważności lub wymieniają go np. z powodu zmiany nazwiska. Dokument dostaną też osoby, które zwyczajnie chcą go mieć. Jeśli jednak nasz dowód wciąż jest ważny, wymiana na nowy nie będzie obowiązkowa.

Do góry

Zapisz się do newslettera HUNTERS

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach marketingowych przez firmę HUNTERS sp. z o.o. (mogę wypisać się w każdej chwili).