Zadzwoń
|
E-dowód osobisty już od marca luty 14, 2019

Bezpieczna komunikacja elektroniczna z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi oraz szybsze odprawy na lotniskach – oto niektóre z usprawnień, które niesie za sobą wprowadzenie e-dowodu osobistego. A stanie się to już 4 marca br.

 

Nowy dowód osobisty będzie bardzo podobny do dotychczasowego, ale wzbogacony zostanie w elektroniczny chip, znany m.in. z kart kredytowych. W chipie tym znajdą się zapisane w wersji elektronicznej informacje z dowodu, a na samym plastiku umieszczony zostanie specjalny numer CAN, który pomoże w zabezpieczeniu dokumentu. E-dowód otrzyma każda osoba, która złoży wniosek o wydanie nowego dowodu.

 

Dopiero co zakończyły się testy e-dowodu w 42 miejscowościach. Ministerstwo Cyfryzacji jest pewne sukcesu, ale niektórzy eksperci mają wątpliwości co do bezpieczeństwa nowego cyfrowego dokumentu. Twierdzą, że w testach brało udział zaledwie kilkadziesiąt urzędów, a co za tym idzie – obciążenie systemu było niewielkie. Nie są pewni, czy wszystko będzie działało bez zarzutu podczas normalnej pracy.

 

Jednocześnie eksperci przyznają, że sam dowód – rozumiany jako blankiet i chip – jest bezpieczny i posiada wszelkie niezbędne certyfikaty. Nie są jednak pewni bezpieczeństwa i niezawodności otoczenia informatycznego, w którym e-dowód miałby funkcjonować. Dostawców aplikacji do łączenia się z e-dowodem będzie naprawdę wielu i póki co nie ma gwarancji, że będą one bezpieczne. Jak twierdzą eksperci – do dziś nie przeprowadzono kompleksowych testów.

 

Resort cyfryzacji przyznaje z kolei, że sprawdzian przebiegł pomyślnie. Wydawanie nowych dowodów przebiega bardzo podobnie do wydawania starych – różni się m.in. tym, że wnioskodawcy proszeni są o nadanie kodu PIN.

 

E-dowody otrzymają osoby, którym kończy się termin ważności lub wymieniają go np. z powodu zmiany nazwiska. Dokument dostaną też osoby, które zwyczajnie chcą go mieć. Jeśli jednak nasz dowód wciąż jest ważny, wymiana na nowy nie będzie obowiązkowa.

Do góry