Zadzwoń
|
Europa po fali cyberataków czerwiec 29, 2017

Ostatnimi czasy w niemal całej Europie doszło do zmasowanego cyberataku na firmy i instytucje. Jak można zauważyć – cyberprzestępcy poczynają sobie coraz śmielej. Ich działania wpływają negatywnie nie tylko na sektor prywatny, ale też państwowy.

W Polsce firmą, która najbardziej odczuła skutki ataku hakerów jest Inter Cars – największy w Europie Środkowo-Wschodniej dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Jednakże krajem, który ucierpiał najmocniej jest Ukraina. Tam celem stały się: system bankowy i telekomunikacyjny, najważniejsze lotniska w kraju, rządowe sieci komputerowe, elektrownie, ciepłownie czy nawet metro w stolicy kraju – Kijowie. Hakerzy postanowili zarazić wirusem nawet sieć komputerową nieczynnej elektrowni atamowej w Czarnobylu.

Skutki ataku są również odczuwalne w Rosji, gdzie zainfekowano m.in. serwery państwowego koncernu naftowego Rosnieft, w Danii – tam ofiarą hakerów padł koncern A.P. Moeller-Maersk z branży transportu morskiego i energii oraz w Wielkiej Brytanii, gdzie ucierpiała firma WPP – gigant branży reklamy i PR. Oberwało się również największemu w Europie portowi znajdującemu się w Rotterdamie.

Ataki te pokazują, jak ważnym aspektem jest nieustanne monitorowanie zagrożenia cyberatakiem oraz regularna aktualizacja oprogramowania. Warto również stale inwestować w bezpieczeństwo cybernetyczne i nie szczędzić na to pieniędzy – szczególnie w przypadku wielkich firm, które dysponują ogromnymi ilościami danych.

Do góry