Zadzwoń
|
Fotowoltaika – rozwiązanie na miarę XXI wieku listopad 13, 2020

Dzięki fotowoltaice za darmo pozyskać można energię elektryczną. Rozwiązanie to pozwala bowiem przekształcić promienie słoneczne na prąd. Zainteresowanie fotowoltaiką stale rośnie, a Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że do końca 2020 roku moc zainstalowana w PV wyniesie ok. 2,5 GW.

To, że Polacy coraz częściej decydują się na rozwiązania fotowoltaiczne jest konsekwencją dostępnych dotacji. Obecnie można bowiem skorzystać z dwóch opcji: ulgi termomodernizacyjnej oraz programu Mój Prąd. Korzyści są więc spore.

Program Mój Prąd ma na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dotacja może obejmować do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł.

Na podstawie ulgi termomodernizacyjnej można natomiast odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatków, które zostały poniesione na realizację inwestycji termomodernizacji. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć 53 tys. zł.

Dobrze zaprojektowana i zrealizowana inwestycja zwraca się w ciągu zaledwie kilku lat, a następnie pozwala za darmo pozyskiwać energię elektryczną. Jest to tym bardziej korzystne, że cena prądu z roku na rok rośnie. Należy pamiętać, że fotowoltaika to nie tylko oszczędność, ale także dbanie o środowisko.

 

Do góry