Zadzwoń
|
Google zablokuje smartfony kierowców listopad 20, 2020

Każdy wie (lub zwyczajnie powinien wiedzieć), że korzystanie z telefonu w trakcie jazdy niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Niestety praktyka ta wciąż stosowana jest przez niemałą grupę kierowców. Walczyć z tym zjawiskiem postanowił koncern Google.

 

Opracowany przez Google patent znacząco ograniczyć możliwość korzystania z telefonu, jeżeli jego właściciel prowadzi pojazd – podaje serwis Autoevolution. Najtrudniejszym zadaniem miało być jednak ustalenie, czy dany użytkownik kieruje w danym momencie samochodem czy podróżuje jako pasażer. Google ponoć sobie z tym poradziło. Na ekranie kierującego wyświetlony ma zostać komunikat „Wstrzymano dla bezpieczeństwa”, natomiast interakcja ze sprzętem ma być znacząco ograniczona. Wydaje się niemożliwym, by system całkowicie zablokować telefon, bo wówczas niedostępna byłaby chociażby tak ważna funkcja jak odbieranie połączeń.

Blokadzie ma nie ulec także dostęp do Map Google – ponieważ to one bardzo często pomagają użytkownikom bezpiecznie dotrzeć do celu.

W jaki sposób Android kontrolowałby to, czy właściciel smartfona kieruje pojazdem? Wprawdzie szczegółów jeszcze nie podano, ale z dostępnej dokumentacji wynika, że system opierałby się na danych z czujników.

Myślicie, że taka funkcja byłaby pożyteczna?

Do góry