Zadzwoń
|
Hala produkcyjna, a bezpieczeństwo lipiec 6, 2017

W wielkich obiektach produkcyjnych, w których pracują ludzie, nie można sobie pozwolić na żadne błędy czy niedociągnięcia – stawką jest bowiem ludzkie życie i zdrowie. Pracownikom należy zapewnić bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Jak skutecznie zminimalizować ryzyko wypadków?

Przede wszystkim warto pamiętać o przestrzeganiu zasad BHP. Jest to chyba kwestia najważniejsza, ponieważ przepisy BHP zawierają wyszczególnienie wszystkich zasad bezpieczeństwa, dzięki którym ryzyko wystąpienia wypadków można znacznie ograniczyć. Co zaskakujące, niektóre firmy lekceważąco podchodzą do tego tematu, uważając go jedynie za głupi wymóg. Zachowanie takie najłagodniej można określić mianem nieodpowiedzialnego, bowiem w perspektywie czasowej przyczyni się ono do ogromnych problemów.

Tematem, którego pominąć nie sposób są szkolenia BHP – bo żeby pracownicy przestrzegali wyżej wymienionego zbioru zasad, najpierw muszą go dogłębnie poznać. Warto więc organizować szkolenia, dzięki którym osoby zatrudnione na hali produkcyjnej będą mogły zapoznać się z najważniejszymi zasadami pracy w danym zakładzie. Należy zadbać o to, by szkolenia takie przeprowadzane były z zachowaniem staranności i przez taką firmę, która robi to w sposób ciekawy i angażujący, a poza tym jest na rynku przynajmniej od kilku lat. Dzięki temu zwiększymy szanse na to, że pracownicy chętniej te zasady przyswoją i będą je również stosować w praktyce.

W zachowaniu bezpieczeństwa z pewnością pomoże także oznakowanie hali produkcyjnej. Specjaliści podkreślają, że żadna hala nie może funkcjonować bez jej właściwego oznakowania. Ten istotny czynnik dokładnie wskazuje miejsca mniej lub bardziej niebezpieczne, a także te, gdzie przebywanie jest niedozwolone w ogóle. Oznakowanie takie jest obligatoryjne i każdy właściciel obiektu musi o nie zadbać – w przeciwnym razie w przypadku kontroli inspekcji pracy, musi przygotować się na niemałe kary finansowe. Dlatego również i w tej kwestii nie można sobie pozwolić na jakiekolwiek błędy czy zaniedbania.

Źródło: gazetawroclawska.pl

Do góry