Zadzwoń
|
Holendrzy pojadą wolniej listopad 15, 2019

Maksymalna prędkość, z jaką będzie się teraz można poruszać po holenderskich drogach, to 100 km/h. Władze zdecydowały się jednak na takie ograniczenie nie ze względu na bezpieczeństwo podróżujących, a na ekologię.

 

Głównym celem podjętych decyzji jest walka z emisją tlenków azotu. Premier Holandii uważa, że jest to kryzys poważniejszy od kryzysu związanego z uchodźcami. Ograniczenie prędkości ma wpłynąć na mniejsze spalanie paliwa, a to z kolei przełożyć się ma na efekt ekologiczny. Działanie to jest odpowiedzią na orzeczenie holenderskiego sądu najwyższego, który stwierdził, że Holandia narusza unijne przepisy mówiące o docelowych poziomach emisji.

Z tych samych (ekologicznych) powodów Holandia postanowiła wstrzymać duże infrastrukturalne inwestycje, a kolejne obostrzenia mają zostać nałożone na rolnictwo. Mówi się o planie zmiany składu pasz – tak, by zwierzęta emitowały mniej gazów.

Ograniczenie prędkości do 100 km/h będzie obowiązywało za dnia, w godzinach od 6:00 do 19:00. Póki co jest to rozwiązanie tymczasowe, jednakże premier Holandii nie chce składać żadnych deklaracji w tym zakresie.

Źródło: wprost.pl

Do góry