Zadzwoń
|
Jak bezpiecznie dokonywać przelewów internetowych? październik 25, 2018

Przelewy internetowe uchodzą za stosunkowo bezpieczny sposób przekazywania pieniędzy. Logujesz się do systemu, zlecasz przelew, potwierdzam kodem i to by było na tyle. Wszystko wydaje się niezwykle proste do momentu, gdy po raz pierwszy stracisz pieniądze. Poświęć więc chwilę na przeczytanie poniższego tekstu, by później nie żałować, że tego nie zrobiłeś.

 

Zainfekowany komputer i brak czujności zleceniodawcy przelewu – oto prosty przepis na utratę pieniędzy. Tego, czy na Twoim komputerze znajdują się wirusy, nigdy nie możesz być pewien, bo zazwyczaj działają one w tle bez żadnego ostrzeżenia. Podczas wykonywania przelewu niekoniecznie jesteś czujny, bo przecież robiłeś to już setki razy – klikasz więc bez zastanowienia. I to jest największy błąd! Błąd, który umożliwia przelanie Twoich pieniędzy na podmieniony rachunek należący do oszustów. Jak to możliwe?

 

Pierwszy sposób: Kopiujesz numer rachunku np. z faktury PDF, a wirus znajdujący się na Twoim komputerze podmienia go na inny. Rzadko porównujesz oryginalny numer konta z tym po wklejeniu, prawda?

 

Drugi sposób: W tym przypadku złośliwe oprogramowanie podmienia to, co użytkownik widzi na ekranie! Jest to bardzo wyrafinowany sposób, bowiem nawet porównując skopiowany numer konta z tym wklejonym, nie jesteśmy w stanie zauważyć różnicy. Jedynym sposobem na uniknięcie wykonania takiego przelewu jest potwierdzenie operacji na innym urządzeniu. W takich sytuacjach należy być bardzo czujnym!

 

By bezpiecznie dokonywać przelewów internetowych, najlepiej stosować się do poniższych zasad:

  • Za każdym razem upewnij się, że logujesz się do prawidłowego systemu bankowości internetowej. Zawsze wpisuj adres banku bezpośrednio do paska adresowego przeglądarki, ponieważ wyszukanie nazwy banku w wyszukiwarce Google może skutkować wejściem w link do fałszywej strony. Nigdy nie loguj się też do bankowości elektronicznej z linków! Zawsze sprawdzaj czy domena ma certyfikat SSL i wyświetla nazwę banku.
  • Z tyłu głowy miej myśl, że to co widzisz na ekranie komputera może być w rzeczywistości fałszywym rachunkiem bankowym. Za każdym razem porównuj więc czy numer rachunku, na który zlecasz przelew zgadza się z tym widocznym w kodzie SMS.
  • Aby uniknąć podmiany konta w schowku, porównuj numer przed i po skopiowaniu lub wpisuj numer ręcznie.
  • Nie instaluj na telefonie żadnych aplikacji pochodzących z niezaufanych źródeł czy też tzw. „certyfikatów bezpieczeństwa”. Jest to naprawdę zbędne.
  • Pamiętaj o dobrym oprogramowaniu antywirusowym. Zadbaj, by zawsze było ono aktualne i regularnie skanuj swój komputer.

 

Jak widać, wykonywanie przelewów przez Internet nie jest takie proste, jak by się wydawało. Przestępcy stają się coraz sprytniejsi, przez co my – właściciele kont bankowych – musimy być jeszcze bardziej czujni. Podziel się tym artykułem z innymi, a uchronisz ich przed stratą pieniędzy!

Do góry