Zadzwoń
|
Jak bezpiecznie kupować w Internecie? listopad 16, 2017

Robienie zakupów przez Internet jest coraz popularniejsze, a ponadto niezwykle wygodne. Ogromny wybór produktów, dostęp do opinii za pomocą jednego kliknięcia i możliwość szybkiego porównania cen. Z tej popularności korzystają jednak również oszuści. Jak nie wpaść w zastawione przez nich sidła?

Pamiętaj przede wszystkim o tym, że przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu, powinieneś poświęcić chwilę na zweryfikowanie wiarygodności sprzedawcy – niezależenie od tego, czy korzystasz z serwisu aukcyjnego czy zwykłego e-sklepu. Poszukaj informacji w Internecie, a jeśli okaże się, że opinii jest niezbyt wiele lub przeważają te negatywne, bezpieczniej będzie skorzystać z usług innego sprzedawcy. Zwróć również uwagę na dane kontaktowe – jeśli nie zawarto w nich adresu siedziby czy Numeru Identyfikacji Podatkowej, bądź ostrożny.

Bardzo atrakcyjne oferty są jednocześnie tymi bardziej podejrzanymi. Jeżeli ktoś próbuje sprzedać np. najnowszy smartfon za połowę ceny rynkowej, możesz być niemal pewien, że jest to próba oszustwa – propozycje takie bowiem nie pojawiają się w normalnych sklepach i od razu powinny zwrócić Twoją uwagę. Nie ufaj także sprzedawcom, którzy zamierzają wyłudzić od Ciebie jakąkolwiek zaliczkę lub opłatę na poczet pokrycia kosztów wysyłki – takie sytuacje najczęściej kończą się oszustwem. W przypadku, gdy bardzo zależy Ci na danym produkcie i zamierzasz podjąć ryzyko, zamów go za pobraniem i sprawdź przesyłkę przy kurierze. Wówczas możesz odmówić jej przyjęcia, jeśli dostarczony towar okaże się niezgodny z umową.

Jak działają oszuści? Zwykle bardzo przebiegle. Myślisz, że kupujesz telefon, a tymczasem właśnie zapłaciłeś wyłącznie za jego pudełko. Informacje o tym są zazwyczaj umieszczane „między wierszami”, wobec czego trudno jest wykryć szwindel. Dlatego właśnie należy bardzo dokładnie zapoznawać się z opisami aukcji przed dokonaniem zakupu. Innymi sztuczkami oszustów są m.in. oferowanie towaru, którego nie ma na magazynie czy namawianie do opłacenia z góry całego zamówienia w serwisach ogłoszeniowych. W takich przypadkach najlepiej spotkać się ze sprzedawcą osobiście lub zwyczajnie zadzwonić, ponieważ oszuści niechętnie odbierają telefon.

Na oszustów musisz uważać również, gdy to Ty chcesz coś sprzedać. Pamiętaj o jednej zasadzie: towar wysyłaj dopiero wtedy, gdy wpłata zostanie zaksięgowana na Twoim koncie. Nie daj się nabrać na otrzymane potwierdzenia przelewu, bowiem są one często fałszowane.

Do góry