Zadzwoń
|
Jak bezpiecznie obchodzić się z fajerwerkami? grudzień 14, 2018
Jak bezpiecznie obchodzić się z fajerwerkami?

Sylwester tuż-tuż. Jak zwykle, koniec starego roku i początek nowego uwieńczy zabawa, której w wielu przypadkach integralną częścią będą fajerwerki i petardy. Pamiętajmy jednak, że nie są to zabawki – ich nieodpowiednie użycie może mieć bowiem poważne konsekwencje.

 

O czym nie zapomnieć?

Przede wszystkim bądźmy ostrożni już w momencie zakupu fajerwerków czy petard. Ważne, by były to sprawdzone produkty od zaufanego sprzedawcy. Zapytajmy również o atesty i zadbajmy o to, by kupione materiały miały dołączoną instrukcję obsługi – najlepiej w naszym rodzimym języku. Jeśli wygląd opakowania budzi wątpliwości, lepiej zrezygnować z transakcji i nie ryzykować zdrowiem swoim i współuczestników sylwestrowej zabawy.

 

Bądźmy ostrożni!

Mając zamiar odpalić fajerwerki lub petardy, sprawdźmy najpierw czy nie ma ryzyka wywołania pożaru w miejscu, w którym akurat się znajdujemy. Wokół mogą znajdować się bowiem materiały łatwopalne. Dla własnego bezpieczeństwa, nie próbujmy też robić tego będąc pod wpływem alkoholu. Jeśli zaś petarda okaże się niewybuchem, pod żadnym pozorem nie zbliżajmy się do niej w celu ponownego użycia, gdyż jej zapłon mógł się zwyczajnie opóźnić. Zadbajmy też o to, by obecne przy pokazie pirotechnicznym dzieci, brały w nim udział wyłącznie jako widzowie. Nie dajmy im obsługiwać materiałów wybuchowych!

 

Zatroszczmy się o naszych pupili

Sylwester kojarzy się z szampańską zabawą. Niestety, większość zwierzaków ma o tym nieco odmienne zdanie. Ich reakcja na nagłe wybuchy może być różna – dlatego też lepiej przygotować im cichy i bezpieczny kąt, w którym będą mogły bezstresowo przeczekać najbliższe kilka godzin.

Do góry