Zadzwoń
|
Jak bezpiecznie… parkować grudzień 20, 2019
Jak bezpiecznie parkować?

Przedświąteczny tłok na parkingach przy supermarketach i centrach handlowych to wręcz naturalne zjawisko. Warto zadbać o to, by w tym czasie uniknąć jednej z rzeczy, której najmniej potrzebujemy – a mianowicie kolizji. Jak więc bezpiecznie poruszać się po parkingu?

Po pierwsze: nie ignoruj przepisów

Czasem zdarza się, że manewrując po parkingu kierowcy zachowują się tak, jakby ich przepisy ruchu drogowego nie dotyczyły. Tymczasem nawet na prywatnym parkingu należy się do nich stosować. Zarówno jazda pod prąd, jak i rozmawianie przez telefon są niedopuszczalne i mogą zakończyć się stłuczką.

 

Po drugie: zwracaj uwagę na znaki

Zawsze trzeba zwracać uwagę na znaki drogowe, ale poruszając się po parkingu może mieć to kluczowe znaczenie do uniknięcia kolizji. Często na małej przestrzeni znajduje się wiele dróg jednokierunkowych i skrzyżowań – przeoczenie znaku o tym informującego również w konsekwencji doprowadzić może do stłuczki.

 

Po trzecie: parkuj tyłem, jeśli możesz

Wielu obawia się tego manewru, ale tak naprawdę w tym przypadku można zrobić „wiele hałasu o nic”. Parkowanie tyłem wymaga niewiele miejsca i jest bezpieczniejsze, jeśli chodzi o późniejszy wyjazd z parkingu.

 

Po czwarte: bez pośpiechu

Wiemy, że wizyty w centrach handlowych często bywają dość stresujące, ale na parkingu nie warto się śpieszyć. Warto w zamian za to uważnie obserwować otoczenie.

 

Po piąte: jeśli nie musisz, nie parkuj pod wejściem

Parkowanie auta tuż przed wejściem jest wygodne, ale to właśnie tam zwykle jest najbardziej tłoczno. Lepiej zatem zatrzymać się nieco dalej – tym bardziej, że miejsca zaraz przy wejściu mogą przydać się kobietom w ciąży, z dziećmi lub osobom niepełnosprawnym.

 

Po szóste: uważaj na pieszych

Na znacznej większości parkingów brakuje odpowiednich oznaczeń i znaków, które podpowiedzą pieszemu, jak się po nim poruszać. W takiej sytuacji nietrudno o potrącenie – szczególnie takiej osoby, która nagle wychodzi zza zaparkowanego samochodu. Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami, piesi mają pierwszeństwo w poruszaniu się po parkingach.

 

Po siódme: nie blokuj

Nie musisz należeć do tych osób, które obserwując wracające z zakupami osoby, podjeżdżają do ich aut i czekają na zwolnienie się miejsca parkingowego, przy okazji blokując cały ruch na parkingu i zmuszając innych kierowców do ich omijania. Takie działanie wywiera dodatkowo presję na osobie, która lada chwila zamierza opuścić parking. Jeśli więc znajdziesz inne wolne miejsce, skorzystaj z okazji i zaparkuj właśnie tam.

 

Źródło: motofakty.pl

Do góry