Zadzwoń
|
Jak bezpiecznie pozbyć się zużytego akumulatora? styczeń 7, 2021

Choć zużyty akumulator to niebezpieczny odpad zawierający wiele substancji szkodliwych zarówno dla człowieka, jak i środowiska, istnieje możliwość odzyskania większości substancji i ponownego ich wykorzystania. Tak naprawdę to, w jakim stopniu nasz akumulator negatywnie wpłynie na środowisko, zależy wyłącznie od nas.

 

Należy pamiętać, że akumulator składa się głównie z substancji, które nigdy niekontrolowanie nie powinny trafiać do środowiska. Są to przede wszystkim ołów, związki ołowiu oraz roztwór kwasu siarkowego. Ołów upośledza działanie m.in. mózgu, natomiast kwas siarkowy prowadzi do poparzeń skóry i jest niebezpieczny dla naszych oczu.

 

Odpowiedni recykling akumulatora skutkuje odzyskaniem i powtórnym przerobieniem ok. 95% materiałów, z których jest on zbudowany. Substancje, których nie da się ponownie wykorzystać, są neutralizowane i zabezpieczane tak, by nie powodowały negatywnych skutków dla środowiska.

 

Jak bezpiecznie można pozbyć się zużytego akumulatora?

  • Wymienić go bezpośrednio w punkcie, w którym kupujemy nowy akumulator (metoda najwygodniejsza i najkorzystniejsza)
  • Oddać go bezpłatnie do PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych)
  • Oddać go do punktu zbierania odpadów – jeśli punkt ten jest wpisany do rejestru firm zbierających elektroodpady
  • Można oddać go we wskazanym punkcie podczas zbiórek zużytego sprzętu organizowanych przez gminy i organizacje ekologiczne
  • Można zapytać o możliwość oddania w każdym warsztacie i sklepie motoryzacyjnym – nawet jeśli nie przysługuje nam już zwrot kaucji

Pamiętajcie, że by w jak największym stopniu odciążyć środowisko naturalne, z akumulatora należy korzystać jak najdłużej.

 

Źródło: auto-swiat.pl

 

Do góry