Zadzwoń
|
Jak bezpiecznie transportować choinkę? grudzień 14, 2017

Przed nami Boże Narodzenie, a co za tym idzie – także i zakup świątecznej choinki. Jak nie powinno się jej transportować?

Kilka lat temu niemiecki autoklub ADAC przeprowadził testy dotyczące przewożenia choinki na dachu samochodu. Do testów tych użyto szkieletu nadwozia Opla Astry i choinki ważącej około 30 kg.

Jadąc z prędkością 50 km/h, choinka znajdująca się na bagażniku dachowym i mocowana linkami elastycznymi nie jest w stanie pewnie utrzymać się w miejscu. Im większa prędkość, tym większa szansa na spowodowanie tragedii. Jeśli już koniecznie chcemy przetransportować choinkę na dachu, do jej umocowania należy użyć nierozciągliwych i wytrzymałych taśm. Czubek drzewka warto skierować ku tyłowi – tak, by nie narazić gałęzi na uszkodzenia. Jeśli posiadamy wystarczająco duże auto, możemy przewieźć choinkę we wnętrzu pojazdu.

Art. 61 ustawy Prawo o ruchu drogowym szczegółowo reguluje sposób transportowania nietypowych ładunków. W przypadku choinki, nie może ona wystawać z tyłu samochodu na długość większą niż 2 m, a jeśli jest to długość większa niż 50 cm, jej czubek należy oznaczyć biało-czerwoną wstążką. Po zmroku natomiast należy zamocować w tym miejscu źródło światła. Z przodu choinka może wystawać maksymalnie na długość 50 cm, a wstążka powinna mieć kolor pomarańczowy.

Wesołych i bezpiecznych Świąt!

Źródło: motofakty.pl

Do góry