Zadzwoń
|
Jak bezpiecznie wjechać w sezon rowerowy? marzec 17, 2017

Marzec jest miesiącem, podczas którego na polskich ulicach zauważalny jest wzrost liczby użytkowników dwóch kółek. Wraz z poprawą pogody, większość cyklistów decyduje się na ponowne wyciągnięcie roweru z otchłani piwnicy. Jak bezpiecznie wjechać w sezon rowerowy?

 

Należy pamiętać, że poprawa pogody oddziałuje nie tylko na podróżujących rowerami, ale także samochodami. Wyższa temperatura oraz mniejsza wilgotność wzmagają u kierujących dwuśladami chęć szybszej, a co za tym idzie, również mniej ostrożnej jazdy. Rowerzyści są wówczas (szczególnie na starcie sezonu rowerowego) jeszcze bardziej narażeni na kolizję. W tym okresie może dojść nie tylko do wzajemnych kłótni wynikających z niebezpiecznej jazdy, ale także w gorszych przypadkach – do wypadków.

 

Rowerzyści, którzy już niedługo pojawią się na drogach, dzielić się będą na tych, którzy znają i respektują zasady ruchu drogowego oraz na tych, którzy nigdy o nich nie słyszeli i interpetują je na swój sposób. Na drogi wyjadą zarówno żółtodzioby, chcące spróbować swoich sił na miejskim poletku, jak i starzy wyjadacze, którym żadna pogoda i pora dnia nie jest straszna.

 

Apelujemy do kierowców – świeżych, niedzielnych i tych, których nazwać już możemy pół-profesjonalistami: W najbliższym czasie podróżujcie jeszcze uważniej niż zwykle, rozglądajcie się i miejcie zawsze z tyłu głowy myśl, by także zadbać o bezpieczeństwo amatorów dwóch kółek. Jak to zrobić? Poniżej znajdziecie listę zasad, które z pewnością Wam w tym pomogą.

 

 1. Pamiętaj, że gdy Ty wsiadasz do samochodu, ktoś inny wsiada właśnie na rower i też chce bezpiecznie dotrzeć do celu.
 2. Zredukuj prędkość lub przynajmniej zachowaj dużo większą uwagę, szczególnie przed przejściem dla pieszych, na które może znikąd wjechać rowerzysta (teoretycznie nie może, ale czasem tak się zdarza).
 3. Wykonując manewr skręcania w prawo, upewnij się, że nie przejeżdżasz przez drogę rowerową. Jeśli tak, zachowaj ostrożność i ustąp pierwszeństwa.
 4. Włączasz się do ruchu, a chodnikiem podróżuje właśnie rowerzysta, którego zamiarem jest przejechanie tuż przed maską Twojego auta? Zachowaj spokój i nie udowadniaj mu, kto ma rację i pierwszeństwo.
 5. Zatrzymaj się przed zieloną strzałką i sięgnij wzrokiem dalej na drogę rowerową w obie strony. Pamietaj, że niektórzy jeżdżą bardzo szybko.
 6. Gdy wykonasz już manewr skręcenia po zatrzymaniu się przed zieloną strzałką, ponownie zwolnij i rozejrzyj się, by ustąpić pierwszeństwa przejazdu rowerzystom (tym jadącym na czerwonym również, jeśli widzisz, że totalnie ignorują sygnalizację świetlną).
 7. Wymijaj rowerzystów jadących jezdnią zachowując odpowiedni odstęp, spoglądając najpierw w lusterko wsteczne i boczne.
 8. Nie bądź negatywnie nastawiony do rowerzystów – tylko niektórzy z nich łamią przepisy.
 9. Pamiętaj, że rowerzysta jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i w razie wypadku to jemu grozi największe niebezpieczeństwo.
 10. W przypadku kolizji z użytkownikiem roweru pozostaw polemikę na później – w pierwszej kolejności sprawdź czy nic mu nie jest lub udziel pierwszej pomocy.
 11. Jeśli już wdasz się w dyskusję, studź emocje. Jeśli jest to trudne, przypomnij sobie punkt nr 1.

Źródło: rowery.trójmiasto.pl”

Do góry