Zadzwoń
|
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? sierpień 25, 2017

Wraz z początkiem września nastał gorący okres na rynku mieszkaniowym. Wszystko dlatego, że do dzieła wkraczają studenci szukający dla siebie lokum na kolejny rok akademicki.</strong>

Mimo iż liczba studentów z roku na rok systematycznie spada, to 140,5 tys. (dane z roku akademickiego 2015/2016) nadal stanowi ogromną siłę na rynku nieruchomości – szczególnie w większych miastach. Statystyki wskazują, że najwięcej osób szukających mieszkania do wynajęcia znajduje się nigdzie indziej jak oczywiście w Warszawie. We wrześniu żacy ruszają na poszukiwania lokum i w tym okresie nie tylko „pierwszoroczniacy” mogą paść ofiarą oszustów. Pamiętajmy więc, by być ostrożnym i stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Na czym się skupić?

  • Rzetelny pośrednik – przeglądając ogłoszenia często można trafić na te przygotowane przez pośrednika. Warto wówczas sprawdzić z kim masz do czynienia. Pamiętaj o tym, że Internet jest kopalnią wiedzy, ale jednocześnie nie zapominaj, że nie wszystkie opinie mogą być prawidziwe.
  • Prowizja – nie daj sobie wmówić, że prowizja powinna być wypłacona pośrednikowi wcześniej, niż po sfinalizowaniu transakcji i podpisaniu umowy. Wiedz też, że pośrednik powinien w międzyczasie pomóc ci przygotować dokumenty i dopilnować poprawności przeprowadzenia formalności.
  • Umowa najmu – jednym z najważniejszych elementów umowy jest czas jej trwania. Najczęściej stosowanymi praktykami jest zawieranie umów na rok lub 9 miesięcy z miesięcznym lub 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na przyczyny ewentualnego przedterminowego rozwiązania umowy, a także kwestię zwrotu wpłaconej kaucji.
  • Protokół zdawczo-odbiorczy – jest to popularny załącznik do umowy najmu. Protokół ten to dokument, który w detalach opisuje stan nieruchomości i jej wyposażenia. Pamiętaj – im więcej szczegółów zawiera, tym lepiej!
  • Wiarygodny najemca – </strong>także na rynku nieruchomości znajdą się ludzie, którzy chcą zarobić jak najwięcej – i stosują wówczas pewne „nieczyste” zagrania. Warto więc nie dać się nabrać. Najczęściej osoby takie próbują wynająć mieszkanie, które nawet nie jest ich własnością – dlatego zanim podpiszesz umowę, poproś o okazanie dokumentu tożsamości i aktu notarialnego.
  • Im więcej, tym taniej –</strong> nierzadko chcąc obniżyć koszty utrzymania, studenci decydują się na wynajem lokalu w kilka osób. Należy jednak wtedy mieć świadomość, że jeśli podpis na umowie składa tylko jedna osoba, bierze ona na siebie pełną odpowiedzialność.

 

Do góry

Zapisz się do newslettera HUNTERS

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach marketingowych przez firmę HUNTERS sp. z o.o. (mogę wypisać się w każdej chwili).