Zadzwoń
|
Jak bezpiecznie wziąć pożyczkę? grudzień 9, 2016

Grudzień jest wyjątkowym miesiącem. To czas, gdy przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia często popadamy w tzw. szał zakupów. W tym miesiącu ruch w branży pozabankowej wzrasta zdecydowanie. Czy zapożyczanie się w okresie przedświątecznym weszło nam w nawyk?

Oferty pożyczkowe wzbudzają zainteresowanie większe aż o 26%, średnia wartość udzielonej pożyczki jest większa o 17%, a liczba nowych klientów o 15%. Bardzo często prezentów poszukujemy w Internecie i korzystamy z usług e-sklepów. Wówczas jedną z najchętniej wybieranych form płatności jest pożyczka online. Jednak jak pożyczać, by nie popaść w kłopoty finansowe i móc w pełni cieszyć się wyjątkowym klimatem Świąt? Wystarczy poznać podstawowe zasady bezpiecznego pożyczania:
1. Wybieraj sprawdzonych pożyczkodawców – jak można się domyślić, przed Świętami liczba oszustów pożyczkowych zdecydowanie wzrasta. Jak się przed nimi ustrzec? Przede wszystkim należy sprawdzić firmę, u której chcemy zaciągnąć pożyczkę. W takich przypadkach pomocne są szczególnie lista ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego oraz Krajowy Rejestr Sądowy. Warto także odwiedzić stronę internetową firmy i zweryfikować dane kontaktowe. Dobrym rozwiązaniem jest również sprawdzenie, czy firma należy do Związku Firm Pożyczkowych zrzeszającego jedynie legalnie działające instytucje pożyczkowe.
2. Czytaj umowy dokładnie – presja czasu nie może sprawić, że podpiszesz umowę bez czytania. Przez taki automatyzm możesz mimowolnie przystać na niekorzystne warunki. By później nie żałować, należy sprawdzić przede wszystkim kwotę pożyczki, jej okres oraz rodzaj, a także pozostałe warunki gwarantowane przez pożyczkodawcę. Ważnym aspektem są też konsekwencje nieterminowych płatności, do których lepiej nie dopuścić.
3. Nie przesadzaj z kwotą pożyczki – by spłacić pożyczkę w terminie, lepiej nie brać zbyt wysokich pożyczek. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest staranne przeanalizowanie swojego budżetu i możliwości finansowych. Pamiętajmy jednak, że w okresie przedświątecznym nasze wydatki są większe niż zazwyczaj. Pożyczkę trzeba spłacić, dlatego lepiej mieć na to fundusze.
4. Dbaj o swoje dane – nie rozdawaj swoich danych na prawo i lewo. Uwagę na to należy zwrócić szczególnie pożyczając przez Internet. We wniosku podawaj tylko konieczne informacje i zawsze zakładaj silne hasła do swoich kont. Lepiej unikać też korzystania z sieci w miejscach publicznych, często niesprawdzonych – wówczas możemy wystrzec się przechwycenia ważnych informacji przez osoby niepożądane.

Źródło: PAP

Do góry