Zadzwoń
|
Jak postępować, gdy zgubisz się w lesie? sierpień 2, 2018

Wybrałeś się na spacer do lasu, ale po kilkugodzinnej przechadzce wszystkie ścieżki jakimś cudem wyglądają tak samo i nie wiesz jak z niego wyjść? Utrata orientacji w lesie bez charakterystycznych elementów krajobrazu może przytrafić się każdemu.

 

Lasy Państwowe, na swoim fanpage’u, opublikowały infografikę, z którą każdy powinien się zapoznać. Oto kilka cennych wskazówek, które w razie potrzeby, pomogą Ci się wydostać z lasu.

Jeżeli masz zasięg…
Wykonaj telefon do znajomego lub kogoś z rodziny i opowiedz mu o swoim kłopocie. Znajdź jakiś charakterystyczny element lasu, np. ambonę myśliwską lub kapliczkę. Czekaj na informację od osoby, do której zadzwoniłeś. Nigdzie się nie ruszaj, czekaj aż ktoś przyjdzie Ci z pomocą.

Jeśli nie masz zasięgu, ale GPS działa…
Na mapie w telefonie znajdziesz ścieżkę. Wyznacz trasę do najbliższej asfaltowej drogi i kieruj się wskazówkami nawigacji.

Jeśli nie masz zasięgu i nie działa GPS…
Nie wpadaj z panikę. Kieruj się przed siebie, aż natrafisz na bezdrzewny pas lub drogę, wyznaczającą tzw. linię oddziałową. Gdy podążysz wzdłuż tej linii, znajdziesz słupek oddziałowy, na którym znajdują się numery przyległych do niego oddziałów leśnych. Wówczas – jeśli posiadasz leśną mapę – wystarczy odszukać na niej siebie. Jeśli nie, zasada brzmi: z jednej strony słupka numery rosną z północy na południe, a z drugiej ze wschodu na zachód. Krawędzie pomiędzy dwoma ściankami z niższymi numerami wskazują kierunek północny. Jeśli znajdziesz dwa słupki i zapamiętasz numery, będziesz mógł ustalić kierunek, w jakim się poruszasz.

Szukaj innych elementów…
Jeżeli Twój telefon się rozładował, nadchodzi wieczór, a Ty zgubiłeś się w górskim lesie, podążaj za potokiem – i zawsze z nurtem! W ten sposób za każdym razem trafisz do najbliższej drogi lub wioski.

Do góry