Zadzwoń
|
Jak postępować podczas burzy? lipiec 18, 2016

Lato to czas, gdy burze występują stosunkowo często. Jest to zjawisko niezwykle groźne, szczególnie gdy objawia się z większą niż zazwyczaj mocą. Wówczas, by nie narazić swego życia lub zdrowia na niebezpieczeństwo, należy postępować bardzo ostrożnie.
Istnieje 10 prostych zasad bezpiecznego zachowania w czasie tego urokliwego, lecz groźnego zjawiska. Oto one:
1. Jeśli burza zastanie Cię w drodze, nie chowaj się pod drzewami, wiatami czy słupami energetycznymi; schroń się natomiast w budynku lub samochodzie.
2. Znajdując się podczas burzy na otwartym terenie, przykucnij i trzymaj stopy jak najbliżej siebie.
3. Gdy wiesz, że nadchodzi burza, usuń z parapetów i balkonów donice z kwiatami.
4. Jeśli opuszczasz dom, zamknij wszystkie okna i drzwi.
5. Jeśli jesteś w trakcie podróży autem, zatrzymaj się na poboczu lub parkingu i przeczekaj burzę. Unikaj drzew, wysokich konstrukcji i linii energetycznych.
6. Przebywając w górach, wystrzegaj się wzniesień i górskich szczytów. Najlepszym wyjściem będzie schronienie się w niższych partiach gór lub jeśli istnieje taka możliwość – w schronisku.
7. Nie obserwuj zjawiska z balkonu. Najlepiej też odsuń się od szyby.
8. Jeśli nie musisz – nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny i komórkowy. Nie używaj także urządzeń, które podłączone są do prądu.
9. Jeśli burza „złapie” Cię na wodzie lub nad wodą, jak najszybciej wyjdź na brzeg. Tym bardziej nie kąp się w zbiornikach wodnych podczas burzy.
10. Pamiętaj, że piorun może porazić nawet przed spadnięciem deszczu.
Przestrzegając powyższych zasad, Twoje bezpieczeństwo podczas burzy znacząco wzrasta. Jeśli tylko możesz, miej je zawsze z tyłu głowy.

Do góry