Zadzwoń
|
Jak prawidłowo przechowywać leki marzec 12, 2021

Na prawidłowe przechowywanie leków mają wpływ trzy czynniki: światło, temperatura i wilgoć. Dla większości leków optymalne warunki zapewniają temperatura pokojowa oraz przechowywanie w oryginalnym opakowaniu.

 

Należy pamiętać, że leków nie można przesypywać, przelewać i przekładać do buteleczek po wyjęciu z blistrów. Ponadto muszą pozostać w firmowym opakowaniu opatrzonym etykietą – by łatwo było je rozpoznać. Syropów w butelkach z kolei nie można pozbawiać zewnętrznych kartonów, które chronią je dodatkowo przed światłem.

Nie można zapominać, że leki – zwłaszcza tabletki umieszczone luzem w słoiczku – to specyfiki bardzo wrażliwe na wilgoć. Trzeba je więc umieszczać w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

O tym, w jakiej temperaturze powinno przechowywać się dany lek, mówi informacja zawarte na ulotce. Pamiętajmy, by nie pozbywać się ulotki, zanim lek nie zostanie zużyty. Warto również wiedzieć, że leki, które powinny być przechowywane w lodówce, nie mogą znajdować się na jej drzwiach – wówczas są bowiem narażone na wahania temperatury.

 

Do góry