Zadzwoń
|
Jak uchronić się przed kradzieżą samochodu? kwiecień 12, 2016

Mimo iż w ostatnich 20 latach kradzież samochodów w Polsce zmalała niemal o 80 procent, dziennie nadal kradzionych jest około 41 aut. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób się przed tym uchronić.

 

13 408 – tyle zgłoszeń o kradzieży samochodu w 2015 roku otrzymała policja. Najwięcej przypadków kradzieży odnotowano w Warszawie (2810), Katowicach (1660) i Poznaniu (1516). Odnosząc się do policyjnych raportów, najwięcej samochodów znikało z parkingów niestrzeżonych (5058), podwórek i terenów osiedlowych (2919) i parkingów osiedlowych (1981).

 

Według policji, najczęściej stosowaną obecnie metodą kradzieży samochodów jest łamanie elektronicznych zabezpieczeń aut. Coraz rzadziej natomiast stosuje się tzw. sposób „na stłuczkę”, który polega na sprowokowaniu kierowcy do opuszczenia samochodu, by następnie go ukraść.

 

Trzema najczęściej kradzionymi samochodami w ubiegłym roku są:

  1. Volkswagen Golf
  2. Volkswagen Passat
  3. Audi A4

 

Jak ustrzec się przed kradzieżą? Złodzieje omijają  przede wszystkim samochody zabezpieczone immobiliserem, blokadą kierownicy czy skrzyni biegów. Efektywną metodą jest także zainwestowanie w monitoring pojazdów GPS – dzięki niemu jesteśmy w stanie ustalić lokalizację naszego auta, nawet gdy zostanie ono skradzione. Wówczas złodzieje stają się łatwym łupem dla policji.

 

Źródła: motorefekt.pl, moto.pl

Do góry