Zadzwoń
|
Jak wystrzec się kradzieży tożsamości podczas wakacji? lipiec 13, 2016

Jak chronić prywatne dane? Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych radzi czego należy się wystrzegać podczas wakacji, by nie paść ofiarą kradzieży tożsamości.

W czasie letniego wypoczynku dane osobowe są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. Często spotykaną i niezgodną z prawem praktyką jest żądanie pozostawienia dowodu osobistego w zastaw za na przykład wypożyczany sprzęt sportowy lub też inne udostępniane nam przedmioty. GIODO radzi, by w żadnym wypadku nie godzić się na takie rozwiązanie. Przetrzymywanie cudzego dowodu osobistego jest bowiem wykroczeniem. Ponadto, działanie takie narusza ustawę o ochronie danych osobowych, gdyż wówczas przekazujemy zbyt wiele informacji o sobie komuś, kto nie jest uprawniony do ich przetwarzania. Utrata kontroli nad dowodem czy paszportem może doprowadzić do kradzieży tożsamości, co z kolei niesie za sobą ryzyko nieprzyjemnych konsekwencji, np. obowiązku spłacania zaciągniętych w naszym imieniu zobowiązań finansowych. Zamiast dowodu osobistego powinniśmy zaproponować pozostawienie kaucji lub jedynie takich informacji jak imię i nazwisko oraz adres zamieszkania.

Podczas wakacji musimy także pamiętać o potencjalnych zagrożeniach związanych z korzystaniem z publicznych sieci Wi-Fi. W takich przypadkach możemy być narażeni m.in. na przechwytywanie wysyłanych przez nas danych – jest to świetna okazja dla osób trzecich do przejęcia naszych loginów i haseł do kont bankowych i serwisów, z których na co dzień korzystamy. W tym kontekście warto regularnie kontrolować stan konta bankowego, by w razie potrzeby móc szybko zareagować na ewentualne włamanie, a także skrupulatnie sprawdzać wydruk po przeprowadzonej transakcji z użyciem karty płatniczej.

Do góry