Zadzwoń
|
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły? wrzesień 1, 2016

Duży wpływ na bezpieczeństwo dziecka ma postawa jego rodzica. To właśnie opiekun powinien nauczyć swoją pociechę podstawowych zasad ruchu drogowego, chodzenia w odblaskach, ograniczonego zaufania do obcych i szukania pomocy w sytuacji zagrożenia.

 

Rodzice często wychodzą z założenia, że ich dziecko jest wystarczająco duże, by mogło samodzielnie chodzić do szkoły. Powinni oni pamiętać, aby nauczyć maluchy jak mają się wówczas zachowywać. Poniżej znajduje się 10 prostych zasad, które pomogą rodzicom zwiększyć bezpieczeństwo ich dzieci:

  1. Podczas pierwszych dwóch tygodni nauki odprowadzaj dziecko do szkoły. W czasie drogi pokazuj mu najbezpieczniejszą trasę i upewnij się, czy nie lepiej iść dłuższą, lecz np. lepiej oświetloną drogą.
  2. Naucz dziecko podstawowych zasad ruchu drogowego, czyli np. zatrzymywania się na czerwonym świetle czy rozglądania się przed przejściem dla pieszych.
  3. Zaopatrz dziecko w odblaski – to właśnie dzięki nim jest ono bardziej widoczne na drodze.
  4. Upewnij się, że Twoja pociecha zna Twój numer telefonu – tak, by w razie potrzeby mogła się z Tobą skontaktować.
  5. Dowiedz się, o której dokładnie godzinie maluch kończy lekcje.
  6. Naucz dziecko przechowywać klucze od domu w miejscu niewidocznym dla nieznajomych.
  7. Dopilnuj, aby dziecko wiedziało jak zakluczyć i odkluczyć drzwi wejściowe od domu.
  8. Pieniądze, które dziecko ma przy sobie powinny wystarczyć na wodę i kanapkę. Maluch nie musi być zaopatrzony w większą ilość gotówki.
  9. Ostrzeż dziecko przed nieznajomymi. Wytłumacz mu, by nie rozmawiało z obcymi, nie przyjmowało od nich prezentów czy nie bawiło się z ich zwierzętami – tak bowiem często swoje ofiary wabią przestępcy.
  10. Wyjaśnij dziecku, aby w sytuacji zagrożenia prosiło o pomoc innych oraz – jeśli istnieje taka możliwość – wracało do domu w grupie rówieśników.

Do góry