Zadzwoń
|
Już niedługo kary za kopciuchy październik 15, 2021

Z początkiem 2022 w dwóch województwach wchodzą zakazy korzystania z tzw. kopciuchów. W związku z tym na rynku brakuje pomp ciepła i kotłów, które spełniają odpowiednie wymagania. Jak się okazuje, na realizację zamówienia trzeba teraz czekać nawet kilka miesięcy.

Informacje płynące z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) potwierdzają to, o czym wiadomo od dawna – prawie połowa domów w Polsce ogrzewana jest przestarzałymi piecami. To głównie one odpowiadają co smog, który co roku pojawia się wraz z początkiem przymrozków.

49,1% zarejestrowanych dotąd w bazie źródeł ciepła na paliwa stałe to kotły poniżej trzeciej klasy lub w ogóle bez oznaczenia klasy (tzw. kopciuchy). W dodatku w ponad 50% z nich spalany jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Pozostałymi paliwami są drewno kawałkowe, pellet drzewny i inne rodzaje biomasy.

Z programów ochrony powietrza wynika, że do wymiany wciąż kwalifikuje się ok. 3 miliony urządzeń pozaklasowych – i to w samych domach jednorodzinnych.

Pomimo tego, że problem smogu ujawniono już kilka lat temu, Polacy wciąż niechętnie wymieniają źródła ogrzewania na niskoemisyjne. Nie pomagają w tym nawet takie programy jak „Czyste Powietrze” czy „Stop Smog” i związane z nimi dofinansowania. Na mapie Polski wciąż nietrudno znaleźć czerwone punkty, oznaczające nic innego, jak przekroczenie norm jakości powietrza.

Proces wymiany pieców przyśpieszyć mają kary, które od nowego roku wejdą w województwach śląskim i podkarpackim. Sukcesywnie zakazy te pojawiać się będą także w kolejnych województwach.

Ci, którzy z inwestycją czekali do ostatniego momentu, mogą nie zdążyć – na rynku bowiem brakuje pomp ciepła i kotłów spełniających odpowiednie normy. W niektórych przypadkach na realizację zamówienia trzeba czekać od kilku nawet do 20 tygodni.

Mieszkańcy województw podkarpackiego i śląskiego, którym do końca roku nie uda się wymienić źródła ciepła, muszą liczyć się z karami. W postępowaniu mandatowym jest to 500 zł, a w sądowym – nawet 5000 zł.

Źródło: mojafirma.infor.pl

Do góry