Zadzwoń
|
Kiedy korzystać ze świateł przeciwmgłowych? listopad 18, 2021

Kierowcy dość rzadko korzystają ze świateł przeciwmgłowych, mimo że przepisy ich dotyczące nie są restrykcyjne. Kiedy z nich korzystać?

 

Światła przeciwmgłowe przednie znajdują się zazwyczaj w dolnej części pasa przedniego i emitują one światło mocno rozproszone. Sprawia ono, że powierzchnia jezdni w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza jest lepiej oświetlona, a co za tym idzie – zapewnia bezpieczeństwo kierowcy. To jednak nie oznacza wcale, że w deszczu czy we mgle można uruchomić wyłącznie te światła – powinny one bowiem działać jednocześnie ze światłami mijania. Zresztą, w większości pojazdów nie można korzystać z przeciwmgłowych reflektorów bez wcześniejszego uruchomienia świateł mijania.

 

Światła przeciwmgłowe można niekiedy uruchomić nawet gdy nie ma mgły czy deszczu. Art. 51 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym również umożliwia to w warunkach normalnej przejrzystości powietrza w okresie od zmierzchu do świtu na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi. Nie każdy jednak o tym wie.

 

Należy jednak pamiętać, że naruszenie warunków dopuszczalności używania świateł przeciwmgłowych skutkować będzie mandatem karnym. Gdy funkcjonariusze dopatrzą się takiego wykroczenia, ukarzą kierowcę grzywną w wysokości 100 zł, a do jego konta dopiszą 2 punkty karne.

Do góry