Zadzwoń
|
Koronawirus – czym jest i jak się przed nim bronić marzec 6, 2020

Od kilku tygodni najnowszy koronawirus rozprzestrzenia się po całym świecie. Nie można jednak z tego powodu popadać w panikę. Naukowcy pracują nad szczepionką, która z pewnością wynaleziona zostanie w ciągu najbliższych miesięcy. Do tego czasu warto jednak wiedzieć czym właściwie jest koronawirus z Wuhan i jak uniknąć zakażenia nim.

 

Koronawirus 2019-nCoV to wirus należący do rodziny koronawirusów. Do tej rodziny zalicza się wiele wirusów, które mogą powodować różne objawy i choroby, np. łagodne, takie jak przeziębienie, ale także ciężkie jak ostry zespół oddechowy (SARS). Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem odpowiedzialnym za obecną epidemię zakażeń układu oddechowego w Wuhan, w Chinach i tam po raz pierwszy został zidentyfikowany.

Obecnie nie ma jeszcze szczepionki zapobiegającej zachorowaniu. Najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania jest unikanie kontaktu z wirusem, tj. z osobami chorymi. Ważne jest też częste i dokładne mycie rąk.

– Najważniejsze to zachować spokój. Ta choroba jest w przebiegu podobna do grypy, nie jest tak groźna jak SARS, MERS czy ebola. 80 proc. osób przechodzi ją łagodnie. Nie ma powodów do niepokoju – zapewniał podczas konferencji prasowej na temat pierwszego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Mycie rąk to jak na razie najskuteczniejszy sposób unikania zakażenia – rekomendowany zarówno przez WHO, jak i Główny Inspektorat Sanitarny. Instrukcję prawidłowego mycia rąk można ściągnąć ze strony gis.gov.pl. Według niej należy myć ręce ok. 30 sekund, mydło ma pokryć całą powierzchnię dłoni, natomiast szczególnie dokładnie mają być umyte przestrzenie między palcami, grzbiety palców oraz okolice kciuków. Ręce powinno się wytrzeć do sucha jednorazowym ręcznikiem.

Warto również stosować płyny dezynfekujące w miejscach publicznych oraz unikać bliskiego kontaktu z osobami mającymi objawy przeziębienia czy grypy. Lekarze apelują też o nierozsiewanie zarazków oraz stosowanie zdrowej, pełnej witamin diety. Rozsądnym rozwiązaniem może też być zaszczepienie się przeciwko często występującym chorobom zakaźnym, takim jak grypa czy zapalenie płuc.

 

Do góry