Zadzwoń
|
„Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” – statystyki lipiec 27, 2017

Wakacje trwają w najlepsze. To czas wypoczynku i spędzania wolnego czasu nad wodą i w wodzie. Niestety, jest to też okres, podczas którego dochodzi do największej liczby utonięć. Z tego też względu 2 czerwca br. Polska Policja zainaugurowała akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Jak fakt ten wpłynął na liczbę utonięć?

Od czasu wystartowania akcji aż do dnia dzisiejszego w Polsce utonęło około 100 osób. Z pewnością nie tego oczekiwali inicjatorzy akcji, choć mimo wszystko należy zauważyć, że jest to i tak lepszy wynik niż ten z 2016 i 2015 roku, gdy to od maja do połowy sierpnia życie pod wodą straciło kolejno 240 i 330 osób.

Najczęstszą przyczyną utonięć nadal pozostają korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk, brawura oraz alkohol. Większość osób wychodzi z błędnego założenia, że ich umiejętności pływackie stoją na wysokim poziomie. Ponadto, często nie stosujemy się też do zaleceń ratowników i lekceważymy czerwone flagi – a to skończyć się może tragicznie.

Jak pomagać, gdy widzimy, że ktoś tonie? Jeśli nie umiemy, najlepiej nie pomagać. Stwierdzenie to może wydawać się szokujące, ale osoba tonąca jest często agresywna i nieobliczalna i pragnie za wszelką cenę utrzymać się na powierzchni wody. Jeżeli więc nie potrafimy bardzo dobrze pływać, jedynym krokiem, który powinniśmy poczynić, jest wezwanie ratownika – w przeciwnym wypadku możemy utonąć razem z osobą, której chcieliśmy pomóc.

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2017 w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017.

Do góry