Zadzwoń
|
Kulisy Dnia Ojca czerwiec 23, 2016

Nie każdy wie, że obchody Dnia Ojca zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych. W Polsce natomiast święto to istnieje od 23 czerwca 1965 roku.

Po raz pierwszy ojcowie swoje święto obchodzili 19 czerwca 1910 roku w amerykańskiej miejscowości Spotkane. Pomysłodawczynią, jak nietrudno się domyślić, była kobieta. Chciała ona w ten sposób oddać cześć swojemu tacie, który po śmierci żony zrobił wszystko, by szóstka ich dzieci miała jak najlepsze dzieciństwo. Był on zatem prawdziwym ochroniarzem swojej rodziny.

Dzień Ojca bardzo szybko zyskał na popularności. Już w 1916 roku podczas dorocznego festynu w Spotkane, przemówienie z tej okazji wygłosił sam prezydent Woodrow Wilson. Osiem lat później święto zostało oficjalnie umieszczone w kalendarzu przez kolejnego prezydenta – Johna Calvina Coolidge’a Juniora. W 1966 roku ówczesny przywódca Stanów Zjednoczonych, Lyndon Johnson, podpisał prezydencką proklamację ustanawiającą trzecią niedzielę czerwca Dniem Ojca.

Dziś Dzień Ojca w naszym kraju obchodzimy po raz 52. Z tej okazji pragniemy wszystkim tatom życzyć dużo miłości od swoich pociech, żeby zawsze czuły się one przy Was bezpiecznie, a ponadto samych sukcesów i spełnienia wszystkich marzeń.

Do góry