Zadzwoń
|
Leki przeciwbólowe przyjmuj bezpiecznie! luty 7, 2019

W Europie jesteśmy absolutnymi rekordzistami pod względem przyjmowania leków przeciwbólowych – każdego roku łykamy prawie dwa miliardy tabletek, a tylko 8% z nich to preparaty przepisane przez lekarza po wcześniejszej wizycie w przychodni. Kluczowe pytanie nasuwa się samo: czy wiemy jak zażywać je w bezpieczny sposób?

 

52 tabletki – tyle mniej więcej tabletek przez cały rok łyka każdy Polak – wynika z danych Reckitt Benckiser. Daje to jedną tabletkę na tydzień. To sporo – szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że 40% z nas przyjmuje leki przeciwbólowe profilaktycznie. Ale skoro w większości przypadków sami wybieramy przyjmowane przez nas leki i sami je dawkujemy, czy potrafimy to robić rozsądnie i bezpiecznie?

 

Czytaj ulotki – lek bez recepty? „Na pewno nie wyrządzi nam krzywdy!”. To nieprawda. W załączonej do opakowania ulotce znajdziesz informacje nt. skutków ubocznych, przeciwwskazań, zalecanych dawek czy możliwych reakcji alergicznych. Dzięki zapoznaniu się z ulotką będziesz w stanie działać natychmiastowo, jeżeli Twój organizm źle zareaguje na dany lek.

 

Popijaj wodą – zasada jest bowiem prosta: leki popijamy wodą. Soki, kawa, herbata czy napoje gazowane mogą zmienić działanie leku i nie zawsze są obojętne dla naszego układu pokarmowego.

 

Nie łącz z alkoholem – niektóre leki w połączeniu z alkoholem potrafią siać w naszym organizmie prawdziwe spusztoszenie. Mogą uszkodzić wątrobę, zmniejszyć krzepliwość krwi i zwiększyć ryzyko krwotoku wewnętrznego. Ponadto mieszanki takie znacznie zwiększają działanie alkoholu i zmniejszają działanie leków.

 

Nie tak od razu – pamiętaj, że tabletka zaczyna działać około 30 minut po zażyciu, a nie tak jak w reklamach – po kilkunastu sekundach. Zanim więc połkniesz kolejną tabletkę uznając, że dawka, którą przyjąłeś, jest za mała, cierpliwie odczekaj ten czas.

 

Sprawdź substancję czynną – czasami leki o różnych nazwach mają ten sam skład. Sprawdź więc czy nie bierzesz dwóch leków o identycznej substancji czynnej lub takich, które wzajemnie się zwalczają. Najlepiej poproś o opinię lekarza, a jeśli nie masz takiej możliwości – zapytaj farmaceutki w aptece.

 

 

Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl

Do góry