
Wyprzedzanie na drodze jest bez wątpienia jednym z najbardziej niebezpiecznych manewrów, jakie można wykonać. Moment zagapienia lub nieuwagi może zakończyć się katastrofalną w skutkach tragedią. Niestety, ogrom kierowców to bagatelizuje.
Zgodnie z książkową definicją, wyprzedzanie jest manewrem polegającym na przejeżdżaniu obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. W ruchu prawostronnym manewr ten jest co do zasady wykonywany z lewej strony, jednakże od tej reguły istnieją wyjątki.
Prawą stroną wyprzedzać możemy pojazdy szynowe, ale także te pojazdy, które są w trakcie skręcania w lewo (jeśli mamy dostatecznie dużo miejsca). Manewr ten można również wykonać na jezdni z wyznaczonymi pasami ruchu.
Wyprzedzanie, wbrew pozorom, należy do dość skomplikowanych i niebezpiecznych manewrów – potwierdzają to policyjne statystyki. W Polsce do wypadków najczęściej dochodzi w piątki, za dnia, na prostych drogach, którym towarzyszą dobre warunki atmosferyczne. Chociażby w roku 2016 nieprawidłowe wyprzedzanie było przyczyną 1385 wypadków, w których zginęło 180 osób, a 1841 zostało rannych.
Jak wykonać manewr wyprzedzania w sposób bezpieczny i prawidłowy?
Upewnijmy się, że mamy dość miejsca do wykonania manewru
Sprawdźmy, czy z naprzeciwka nie nadjeżdża żaden pojazd, a ten przed nami nie zasygnalizował wykonania manewru skrętu, zmiany pasa czy wyprzedzania
Zwróćmy szczególną uwagę na znaki drogowe, stan nawierzchni i okolice drogi
Oceńmy prędkość z jaką porusza się pojazd przed nami w stosunku do możliwości przyspieszenia pojazdu, którym kierujemy
Odpowiednio wcześnie włączmy lewy kierunkowskaz, a sam manewr wyprzedzania wykonajmy szybko i jednocześnie bezpiecznie
Po wyprzedzeniu pojazdu zasygnalizujmy prawym kierunkowskazem chęć zjechania na prawą stronę jezdni – uważajmy, by nie zajechać drogi wyprzedzonemu pojazdowi
Wyprzedzanie wymaga przede wszystkim zdrowego rozsądku i trzeźwej oceny sytuacji. Jeśli istnieje ryzyko, że nie zdążymy wykonać manewru, nie podejmujmy się go wcale. Po co bowiem ryzykować zdrowiem lub życiem dla kilku sekund? Bądźmy dojrzałymi kierowcami!