Zadzwoń
|
Manewr wyprzedzania – jak wykonać go bezpiecznie? listopad 23, 2017

Wyprzedzanie na drodze jest bez wątpienia jednym z najbardziej niebezpiecznych manewrów, jakie można wykonać. Moment zagapienia lub nieuwagi może zakończyć się katastrofalną w skutkach tragedią. Niestety, ogrom kierowców to bagatelizuje.

Zgodnie z książkową definicją, wyprzedzanie jest manewrem polegającym na przejeżdżaniu obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. W ruchu prawostronnym manewr ten jest co do zasady wykonywany z lewej strony, jednakże od tej reguły istnieją wyjątki.

Prawą stroną wyprzedzać możemy pojazdy szynowe, ale także te pojazdy, które są w trakcie skręcania w lewo (jeśli mamy dostatecznie dużo miejsca). Manewr ten można również wykonać na jezdni z wyznaczonymi pasami ruchu.

Wyprzedzanie, wbrew pozorom, należy do dość skomplikowanych i niebezpiecznych manewrów – potwierdzają to policyjne statystyki. W Polsce do wypadków najczęściej dochodzi w piątki, za dnia, na prostych drogach, którym towarzyszą dobre warunki atmosferyczne. Chociażby w roku 2016 nieprawidłowe wyprzedzanie było przyczyną 1385 wypadków, w których zginęło 180 osób, a 1841 zostało rannych.

Jak wykonać manewr wyprzedzania w sposób bezpieczny i prawidłowy?

Upewnijmy się, że mamy dość miejsca do wykonania manewru
Sprawdźmy, czy z naprzeciwka nie nadjeżdża żaden pojazd, a ten przed nami nie zasygnalizował wykonania manewru skrętu, zmiany pasa czy wyprzedzania
Zwróćmy szczególną uwagę na znaki drogowe, stan nawierzchni i okolice drogi
Oceńmy prędkość z jaką porusza się pojazd przed nami w stosunku do możliwości przyspieszenia pojazdu, którym kierujemy
Odpowiednio wcześnie włączmy lewy kierunkowskaz, a sam manewr wyprzedzania wykonajmy szybko i jednocześnie bezpiecznie
Po wyprzedzeniu pojazdu zasygnalizujmy prawym kierunkowskazem chęć zjechania na prawą stronę jezdni – uważajmy, by nie zajechać drogi wyprzedzonemu pojazdowi

Wyprzedzanie wymaga przede wszystkim zdrowego rozsądku i trzeźwej oceny sytuacji. Jeśli istnieje ryzyko, że nie zdążymy wykonać manewru, nie podejmujmy się go wcale. Po co bowiem ryzykować zdrowiem lub życiem dla kilku sekund? Bądźmy dojrzałymi kierowcami!

Do góry